تاثیرگذاری نرخ ارز بر بازار فولاد

نویسنده : بهادر ناصری 1396/12/02


تاثیر نرخ ارز,بازار فولاد

درباره تاثیرگذاری نرخ دلار و افزایش آن بر بازار فولاد، بابک نظری فعال بخش خصوصی در حوزه فولاد در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: در کل شرکت‌های صادرکننده در روزهای گذشته با افزایش نرخ دلار وضعیت بسیار خوبی پیدا کرده‌اند و این موضوع به سود آنها تمام شده است زیرا عمده تاثیر نرخ ارز روی مواد اولیه است و از آنجا که مواد اولیه در صنعت فولاد سنگ‌آهن و قراضه است و حدود ۸۵درصد مواد اولیه فولاد از طریق داخلی تامین شده؛ بنابراین افزایش نرخ دلار تاثیری آنچنانی بر بازار فولاد داخلی نداشته و بیش از پیش سبب رونق فعالیت صادرکنندگان شده است. نظری در ادامه با اشاره به اینکه افزایش نرخ ارز یک فرصت مناسب است، گفت: اگر تولیدکنندگان عملکرد خوبی داشته باشند به نظر می‌رسد این افزایش نرخ ارز موقعیت و فرصت مناسبی به‌شمار رود تا تولیدکنندگان گام‌های بلندتری برای صادرات بردارند. البته شرکت‌هایی که قراردادهای بلندمدت‌تری منعقد کرده‌اند، ممکن است محاسبات افزایش دلار را برای واردات مواد اولیه در نظر نگرفته باشند و تا حدی متحمل ضرر شوند اما چون مواد اولیه فولاد در داخل قابل تامین است این ضرر به احتمال بسیار نامحسوس است. وی همچنین یادآور شد: وارد کردن ارز به ایران هنوز چندان به‌طور روان انجام نمی‌شود و تعامل آنچنانی هم در سطح بین‌المللی شکل نگرفته است اما در مجموع افزایش نرخ دلار پنجره روشنی را به روی صادرکنندگان باز کرده است.

دیدگاه خود را ارسال نمایید

آخرین مطالب
چشم‌انداز بازار فولاد در سه ماهه اول ۲۰۱۸
چشم‌انداز بازار فولاد در سه ماهه اول ۲۰۱۸

با توجه به کاهش تقاضا در سه ماه اول سال، انتظار می‌رود قیمت فولاد ضدزنگ در آسیا کاهش یابد. در حالی که قیمت‌ها در اروپا و آمریکای شمالی با توجه به تقاضای بالا، نسبتا رو به افزایش است.

 ورق گالوانیزه
ورق گالوانیزه

فولاد گالوانیزه ( Galvanized Steel) به فولاد پوشش داده شده توسط روی گفته می‌شود . پوشش ( Coating ) میزان پوشش روی در دو سطح ورق بوده و واحد آن gr/m2 میباشد.

امسال تولید فولاد خام از ۲۱میلیون تن عبور می‌کند
امسال تولید فولاد خام از ۲۱میلیون تن عبور می‌کند

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با پیش‌بینی اینکه میزان تولید فولاد خام ایران از مرز ۲۱ میلیون تن عبور می‌کند، اظهار امیدواری کرد این میزان سال آینده از ۳۰ میلیون تن هم فراتر برود.

فولادایران
فولادایران

فولاد ایران فعالیت حرفه ای خود را در زمینه خرید و فروش ورق گالوانیزه و رنگی در سال 1380 آغاز نمود و در ادامه به منظور اطلاع رسانی شفاف و سریع، سایت حاضر را تحت عنوان فولاد ایران تاسیس نمود.

ورق آنیل
ورق آنیل

فرآیند آنیل که به آن آنیل میانی نیز می گویند موجب نگهداری و حفظ شکل پذیری قطعه کار سرد شده می شود تا حین کار ترک  نخورد. قطعه تا دمای آستینته شدن گرم شده و تا زمانی که تنش ها در آن کاهش یابند نگه داری می شود و سپس در کوره خنک می شود. در ادامه قطعه برای کار سرد بعدی آماده است.