• خانه
  • افزایش 4 درصدی رشد تولید شمش فولاد ایران

افزایش 4 درصدی رشد تولید شمش فولاد ایران
اشتراک
1398/10/26
0 نظر

افزایش 4 درصدی رشد تولید شمش فولاد ایران

 

با توجه به بررسی 10 شرکت فعال در زمینه معدن و صنایع معدنی در ۹ ماهه امسال میزان ۱۵ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۳۷۰ تن شمش فولادی تولید شده که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته رشد ۴ درصدی را نشان می‌دهد.
با توجه به تولیدات واحدهای فولاد مبارکه، خوزستان، ذوب آهن، فولاد آلیاژی، گروه ملی فولاد، کاوه جنوب، خراسان، چادرملو، فولاد ارفع، بناب در آذرماه در زمینه شمش نیز رقم یک میلیون و ۷۲۹ هزار و ۱۴۲ تن را نشان می‌دهد که نسبت به ماه مشابه در سال ۹۷ افزایش سه درصدی دارد. 

بیشترین تولید شمش در بین واحدهای مزبور در مدت ۹ ماهه امسال مربوط به فولاد مبارکه با رقم هفت میلیون و ۶۴ هزار و ۴۱۸ تن است که نسبت به دوره مشابه در سال ۹۷ تغییری ندارد، درعین حال بیشترین رشد عملکرد به فولاد بناب با رقم تولید ۱۹۹ هزار و ۳۲۱ تن شمش نسبت به ۹ ماهه پارسال ۶۹۰ درصد رشد را ثبت کرد. تولیدات فولادی ۱۰ مجموعه بزرگ مورد بررسی در ۹ ماهه امسال رقم ۱۰ میلیون و ۱۴۱ هزار و ۸۹۰ تن را نشان می‌دهد که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته رشد ۶ درصدی را ثبت کرد.

واحدهای فولاد مبارکه، ذوب آهن، آذربایجان، خراسان، فولاد آلیاژی، نورد و لوله اهواز، گروه ملی صنعتی فولاد ایران، فولاد اکسین، ورق خوردو چهارمحال و بختیاری و فولاد بناب در آذرماه یک میلیون و ۲۴ هزار و ۷۱۹ تن تولیدات فولادی داشتند که نسبت به ماه مشابه در سال ۹۷ رشد ۱۲ درصدی دارد. 

بیشترین رشد تولیدات فولادی در ۹ ماهه امسال مربوط به مجموعه فولاد مبارکه (ورق - سبا و ورق سرد مبارکه) با رقم ۶ میلیون و ۱۹۸ هزار و ۷۹۴ تن است که رشد ۲ درصدی را نسبت به ۹ ماهه ابتدایی ۹۷ نشان می‌دهد.

همچنین بالاترین میزان رشد عملکرد مربوط به فولاد بناب در زمینه میلگرد با رقم ۱۹۰ هزار و ۲۰۴ تن، افزایش ۲۳۳ درصدی را به ثبت رساند.

انجمن جهانی فولاد در آمار ۱۱ ماهه ۲۰۱۹ (منتهی به ۹ آذرماه امسال) خبر از رشد تولید ۵.۳ درصدی فولاد ایران نسبت به دوره مشابه داد، درحالی که رشد متوسط کشورهای جهان ۲.۷ درصد ثبت شده است.

 بنا به گزارش ایرنا، طبق آمار انجمن جهانی فولاد رشد تولید فولاد خام (میانی) ایران همچنان دو برابر رشد جهانی است و در ۱۱ ماه سال۲۰۱۹ میلادی به رقم ۵.۳ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۸ رسید، در حالی که تولید جهانی این فلز راهبردی  رشد۲.۷ درصدی را در این مدت به ثبت رسانده است.

انجمن جهانی فولاد (World Steel Associa) در ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۹ میلادی، آمار تولید فولاد ایران را رقم ۲۳میلیون و ۶۴۸ هزارتن ثبت کرد که در مقایسه با تولید سال ۲۰۱۸ که رقم ۲۲ میلیون و ۴۵۲ هزار تن بود، افزایش ۵.۳ درصدی را نشان می‌دهد.

 تولید فولاد خام ایران در ماه نوامبر ۲۰۱۹ میلادی (‌۱۰ آبان لغایت ۹ آذر ۹۸)  با کاهش ۲.۶ درصدی نسبت به ماه مشابه در سال ۹۷ روبرو شد و به دو میلیون و ۱۳۰ هزار تن رسید. این رقم در نوامبر سال گذشته دو میلیون و ۱۸۷ هزار تن بود.

بررسی آمار تولید ۶۴ کشور فولادساز جهان نیز از ابتدای ژانویه تا پایان اکتبر ۲۰۱۹ میلادی (‌۱۱ دی ۹۷ تا ۹ آبان ۹۸‌) یک میلیارد و ۶۸۴ میلیون و ۱۹۴‌ هزارتن ثبت شد که حاکی از رشد ۲.۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸ است.

میزان تولید فولادسازان جهان در نوامبر ۲۰۱۹ میلادی، با یک درصد افت نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۴۷ میلیون و ۷۹۱ هزار تن رسید. این رقم در نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی  ۱۴۹میلیون و ۳۵۶ هزار تن ثبت شده بود.

ایران در حال حاضر در بین فولادسازان بیش از ۶۰ کشور جهان، رتبه دهم را به خود اختصاص داده و پیش‌بینی شده با دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی در سال ۱۴۰۴ به جایگاه هفتم نیز برسد.

 

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران