• خانه
  • عدم تشکل‌های صنفی زنجیره محصولات فولادی در تصمیمات بورس کالا

عدم تشکل‌های صنفی زنجیره محصولات فولادی در تصمیمات بورس کالا
اشتراک
1401/06/14
0 نظر

عدم تشکل‌های صنفی زنجیره محصولات فولادی در تصمیمات بورس کالا

نبود فضا برای نقش آفرینی تشکل‌های صنفی و همچنین قیمت‌گذاری بی پایه و اساس را از دلایلی برای شروع تحقیق و تفحص از بورس کالا خواند.
به گفته کریم رحیمی، زمزمه‌های آغاز طرح تحقیق و تفحص از بورس کالا در مجلس شورای اسلامی: بنده معتقدم که در صورت وجود اجازه قانونی، باید تحقیق و تفحص از بورس کالا صورت گیرد.

وی در خصوص هماهنگ نبودن سازمان بورس کالا با تشکل‌ها و انجمن‌های صنفی گفت: در حال حاضر هیچ حلقه‌ای از زنجیره محصولات فولادی را نمی‌یابید که از این نوع قیمت‌گذاری دستوری در بورس کالا راضی بوده باشند. این مورد نیز حاکی از عدم تعامل و همکاری سازمان بورس کالا با تشکل‌های صنفی است.

رحیمی در ادامه ضمن تایید قیمت‌گذاری دستوری در بورس کالا افزود: اکنون، در لحظه قیمت‌گذاری را کشف می‌کنند. این مورد، حداقل برای بنده نامفهوم است که مسئولان بورس کالا چه ملاک‌هایی را مدنظر قرار می‌دهند و در نهایت، چگونه محاسبات قیمتی صورت می‌پذیرد.

وی درباره اهمیت صنایع پایین دستی زنجیره محصولات فولادی نیز تصریح کرد: با این فرمول و قیمت‌گذاری، در حق صنایع پایین‌دستی اجحاف صورت می‌گیرد که موجب جلوگیری از رشد و توسعه این صنایع شده است؛ در صورتی که اشتغال‌زایی و ارزش افزوده در همین قسمت پایینی رخ می‌دهد.

مدیرعامل فولاد ناب تبریز تشریح کرد: در همین خصوص، یک‌سری بخشنامه‌ها که پایه و مبنای مشخصی ندارد، به نحوی مانع توسعه صادرات محصولات فولادی شده است. متاسفانه با این اتفاقات کنونی، هیچ نتیجه مثبتی رخ نمی‌دهد و مسئولان مربوطه نیز دلایل خاص خود را برای انجام این کار ها مدنظر دارند.

وی در پایان اظهار داشت که در صورت عدم ایجاد فضایی مناسب برای مشارکت تشکل‌های صنفی در تصمیم‌گیری‌ها، مشکلات نیز پابرجا می‌ماند.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران