• خانه
  • دستاوردهای حمایت از تولید داخلی

دستاوردهای حمایت از تولید داخلی
اشتراک
1397/02/25
0 نظر

دستاوردهای حمایت از تولید داخلی

مجتمع کارخانجات فولاد و ذوب آهن نطنز به عنوان یکی از معتبرترین تولیدکنندگان فولاد کشور در بخش خصوصی با تمامی توان در مسیر توسعه و بالندگی گام برمی‌دارد و کارکنان و مدیران این شرکت همه توان خود را در این راه به خدمت گرفته‌اند.

دکتر جواد توکلی طرقی، مدیر عامل مجتمع کارخانجات فولاد و ذوب آهن نطنز در مراسمی که امروز به مناسبت بیست و پنجمین سال تاسیس شرکت فولاد نطنز در این شرکت برگزار شد با قدردانی از زحمات شبانه‌روزی کارگرانی که این واحد را با وجود همه ناملایمات سرپا نگاه داشته‌اند از تلاش‌های صورت گرفته برای حل مشکلات معیشتی کارگران خبر داد.

این مجتمع متشکل از دو کارخانه ذوب‌آهن و فولاد در حومه شهرستان نطنز در استان اصفهان قرار گرفته و یکی از بزرگترین تامین‌کنندگان انواع محصولات فولادی کشور است.

شرکت فولاد نطنز در سال 1373 تاسیس گردید و فاز اول این کارخانه مشتمل بر واحد ذوب‌آهن و بخش‌هایی از تاسیسات تولید فولاد در بهمن 86 مورد بهره‌برداری قرار گرفت و فاز دوم مشتمل بر واحدهای تکمیلی در تیر 92 وارد مدار تولید شد.

کارخانه ذوب آهن نطنز تولیدکننده شمش مورد نیاز واحدهای فولاد سازی است و در کارخانجات فولاد نطنز طیف وسیعی از محصولات همچون انواع میلگرد ساده و آجدار از قطر 8 تا 32 میلیمتر، انواع میلگرد کلاف از قطر 5 تا 16 میلیمتر، انواع تسمه، در سایزهای مختلف را تولید و روانه بازار می‌کند.

مجتمع فولاد نطنز یکی از مدرنترین واحدهای فولادسازی کشور است که از یک کوره قوس الکتریکی مدرن پربازده، 4 خط ریخته‌گری ساخت سوئیس و ایتالیا، واحد VOD آلمانی جهت کربن‌زدایی و تولید فولاد ضدزنگ بهره می‌برد. این مجتمع همچنین یک واحد آزمایشگاه با جدیدترین ابزارآلات و دستگاه‌های روز دنیا را برای تضمین تولید محصولات باکیفیت دارد که در نوع خود کم‌نظیر است.

قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی مناسب و برخورداری از امتیازاتی چون نزدیکی به معادن تامین کننده مواد اولیه مورد نیاز، استقرار در نزدیکی خطوط ریلی و بزرگراه‌های کلیدی و تقرب به مراکز جمعیتی عمده کشور موجب شده مجتمع فولاد نطنز از امتیازات زیادی برای فعالیت برخوردار باشد.

توکلی طرقی در بخشی از اظهارات خود در مراسم سالروز تاسیس شرکت تصریح کرد فولاد نطنز موفقیت‌های خود را مرهون کارگرانی است که در دمای بالای 1700 درجه سانتیگراد سینه به آتش داده‌اند و مردانه چرخ کارخانه را چرخانده‌اند و موفقیت های امروز این مجتمع بزرگ را حاصل همین تلاش و حمیات های صورت گرفته از بخش خصوصی در عرصه فولاد سازی و خروج آن از انحصار بخش دولتی دانست.

او گریزی هم به شرایط دشوار اقتصادی و رکود سنگین بازار در سال‌های اخیر زد که ترکش‌هایش دامن‌گیر تولیدکنندگان فولاد هم شده و روند فروش آنان را مختل کرده است.

بر اساس اظهارات توکلی طرقی مدیران شرکت به دنبال تدوین برنامه‌ای راهبردی برای جلوگیری از بروز انقطاع در تولید به دلیل مشکل در تامین مواد اولیه و حل مشکلات معیشتی کارکنان شرکت هستند که در این راستا کارگروه‌هایی برای ارائه راهکارهای مناسب تشکیل شده است.

در شرایط کنونی یکی از جدی‌ترین نگرانی‌ها برای تداوم تولید تامین مواد اولیه است که امید می‌رود با حمایت دولت و مساعدت نهادهای دولتی خللی به تامین پیش‌نیازهای تولید در این شرکت وارد نیاید.

دکتر توکلی طرقی با تاکید بر این که قصد استفاده از جملات کلیشه‌ای و شعارگونه را ندارد تصریح کرد مدیران شرکت به این واقعیت واقف هستند که کارگران شرکت در همه سطوح برای حفظ تولید فداکاری میکنند و تلاش خواهد شد در سال جدید شرایط به سمت و سویی برود که این فداکاری‌ها به شکلی در خور و مناسب پاسخ داده شود.

وی در پایان خبر از تولید انبوه مفتول‌های صنعتی با همکاری شرکت فولاد نطنز و ذوب آهن نطنز در سال حمایت از تولید داخلی داد و افزود: با توجه به فراهم بودن شرایط و امکانات لازم و برخورداری از زنجیره کامل تولید در مجتمع کارخانجات فولاد و ذوب آهن نطنز، این مجموعه بزرگ تولیدی موفق به تولید انبوه مفتول های صنعتی گردید.

به گفته توکلی طرقی، آزمایش ها و تحقیقات انجام شده در شرکت های فولاد و ذوب آهن نطنز در نهایت منجر به تولید انبوه انواع مفتول های مصرفی در صنایع الکترود سازی با مارک های SG1 و RSD7 و USD7 و ...، مفتول های مصرفی در صنایع فنرسازی و سیم مصرفی در لاستیک خودرو و سیم های پیش تنیده با مارک های فولادی C62 ، C67 ، SWRH 62B و SWRH 72B ، مفتول های مصرفی تولیدکنندگان در صنایع پیچ و مهره، صنایع اتومبیل سازی از گروه فولادی CHQ ، مفتول های مصرفی تولیدکنندگان میخ و پرچ و پیچ و مهره های مصارف عمومی و صنایع کششی با مارک های فولادی RST34-2 مفتول های مصرفی تولیدکنندگان مش و توری و خرپا با مارک های فولادی RST37-2  و RST34-2 برخوردار شد.

براساس اظهارات رئیس هیات مدیره به این ترتیب با تولید مفتول های صنعتی مذکور که مواد اولیه بسیاری از کارخانجات داخلی بوده و تا امروز عمدتا از خارج از کشور وارد می شده اند، شاهد خودکفایی در این عرصه خواهیم بود و نتیجه قطعی آن جلوگیری از خروج قابل ملاحظه ارز از کشور خواهد بود.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران