• خانه
  • گالوانیزه با روش غوطه وری گرم چیست ؟

گالوانیزه با روش غوطه وری گرم چیست ؟
اشتراک
مدیر سایت
مقالات
1397/03/23
0 نظر

گالوانیزه با روش غوطه وری گرم چیست ؟

فرایند خوردگی در مجاورت آب، اکسیژن و سایر عناصر خورنده موجود در محیط، که بر سطح فولاد نفوذ می کنند، تشدید می شود، حبابهای ناشی از زنگ زدگی سریعاً رشد کرده و زمانی که این حباب ها می ترکند، آثار زنگ زدگی بر سطح فولاد کاملا آشکار می گردد و نیاز به ترمیم یا جایگزینی قسمت آسیب دیده (پوسته شده)می باشد. راه حل این مشکل پوشش گالوانیزه می باشد، که از یک سری لایه های آلیاژی روی- آهن در اندازه های مولکولی تشکیل شده، که بصورت متالورژیکی به سطح ورق می چسبند و مانع از پیشروی سریع فرایند خوردگی شده و منجر به محافظت فولاد در برابر خوردگی می شود.

ورق گالوانیزه در کارخانجات گاوانیزه تولید می گردد، قیمت ورق گالوانیزه به عوامل و فاکتورهای زیادی وابسته می باشد، یکی از این عوامل قیمت ورق آهن است. ورق گالوانیزه بسته به نوع کاربردی که دارد در انواع مختلفی تولید میشود، پس لازم است در زمان خرید ورق گالوانیزه این نکته را در نظر داشته باشید از آن برای چه کاربردی قرار است استفاده شود. 

تاریخچه گالوانیزه به سال ۱۷۴۲، زمانی که یک شیمیدان فرانسوی به نام ملوین در سمیناری روشی را برای پوشش آهن با فروبردن آن در مذاب روی ارایه کرد، بر می گردد. در سال ۱۸۳۶ یک شیمیدان فرانسوی دیگر به نام سورل، به روشی برای پوشش آهن با روی، بعد از تمیز کردن اولیه آن با اسید سولفوریک وفر و بردن آن درفلاکس کلرید آمونیوم، دست یافت . موفقیت های تجاری فرایند گالوانیزه،از بین صدها روش موجود برای محافظت از خوردگی در ۱۴۰ سال گذشته، به اثبات رسیده است.

گالوانیزاسیون به روش غوطه وری گرم، فرایندی برای ایجاد پوشش روی بر سطح آهن یا فولاد با فرو بردن آن در حمامی حاوی روی مذاب، می باشد. سادگی پروسه گالوانیزه، یکی از مزایای بارز این روش به سایر روش های محافظت در برابر خوردگی است. مقاومت به خوردگی ورق های فولادی با فرایند پوشش روی ایجاد می گردد و متناسب با ضخامت پوشش . روی و شرایط محیطی می باشد.

مقاومت به خوردگی این محصولات را می توان با رنگ کردن یاپوشش کویل بالا برد. روش گالوانیزاسیون با روش غوطه وری گرم، بیش از هر روش دیگری فولاد را در برابر خوردگی محافظت می کند گالوانیزاسیون با روش غوطه وری گرم یا محافظت مرزی یکی از قدیمی ترین و پر استفاده ترین روش ها در محافظت از خوردگی می باشد که از طریق ایجاد یک لایه محافظ بین الکترولیت در محیط و فولاد یا آهن عمل می کند.

از مهمترین خواص این لایه محافظ، چسبندگی آن به فلز پایه و مقاومت به سایش آن می باشد.

فرایند گالوانیزه، بیش از یک لایه محافظ می باشد، این لایه در حقیقت جزیی از سطح فولاد می گردد که نسبت به فولاد زیر لایه، آند می باشد .چون روی با محیط اطراف واکنش می دهد و پوشش گالوانیزه به طور پیوسته تغییر می کند. روی با محیط اطراف برای تشکیل یک لایه محافظ اکسید روی، هیدروکسید روی و کربنات روی، واکنش می دهد. کربنات روی با مرور زمان به صورت یک زمینه مناسب برای رنگ کردن، عمل می کند.

پوشش روی به دو صورت زیر از زیر لایه محافظت می کند:

تشکیل پیوند های متالورژیکی بین پوشش و زیر لایه ، که به صورت لایه محافظ عمل می کندپوشش برای محافظت از زیر لایه خود را فدا می کند بعلاوه، گالوانیزه کردن برای محافظت آهن و فولاد بدلیل هزینه کم، راحتی کاربرد، راحتی تعمیرات و نگهداری مطلوب می باشد. بسیاری دیگر از روش های استفاده از روی برای جلوگیری از خوردگی بکار می رود مانند پوشش های فدا شونده که با عنوان محافظت کاتدی شناخته می شوند، و یا رنگ های غنی از روی، که هیچ کدام از این روش ها نمی توانند با گالوانیزاسیون با روش غوطه وری گرم رقابت کنند.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران