• خانه
  •  قیمت‌های بورس کالا با رشد افسارگسیخته روبه‌رو شد

 قیمت‌های بورس کالا با رشد افسارگسیخته روبه‌رو شد
اشتراک
1398/11/19
0 نظر

 قیمت‌های بورس کالا با رشد افسارگسیخته روبه‌رو شد

 

شتاب رشد قیمت‌ها در بازار فولاد برای روز گذشته افزایش جدی یافت و یک روز کم‌‌سابقه را رقم زد تا بازار فولاد مسیر افزایشی خود را با سرعت بالاتری در پیش بگیرد. هجوم تقاضا در بازار داخلی برای خرید حداکثری با تحرک بالای نقدینگی، افزایش تقاضای سنتی پایان سال، رشد قیمت‌ها در بورس کالا و همچنین خوش‌بینی‌های بی‌حد و حصر در بازار داخلی و ترس از رشد بیشتر قیمت‌ها نیز از جمله مواردی است که به تداوم رشد نرخ در بازار داخلی فولاد منتهی شده است.

ذات رشد نرخ در یک بازار خاص فولادی به این معناست که دیر یا زود سایر بازارهای مشابه نیز از این روند کلی تبعیت کرده و تاکنون که به فراگیری آن انجامیده است. هیجان خرید در اواخر بهمن‌ماه و اوایل اسفند هر سال یک عرف سنتی در بازار فولاد به شمار می‌رود ولی امسال هجوم نقدینگی موجب شده تا شاهد شتاب کم‌سابقه‌ای در این بازار باشیم.

عدم رشد جدی و هم‌سنگ بهای ارز آزاد با قیمت مصنوعات فولادی با محوریت میلگرد در کنار تمایل به افت نرخ در بازارهای جهانی این روند افزایشی را با اما و اگر روبه‌رو می‌سازد ولی چیزی که در بازار خودنمایی می‌کند هیجان خرید، جولان نقدینگی و رشد شتابان قیمت‌هاست ولی صعود نرخ با چشمانی نیمه باز. وقتی جریان عمومی قیمت‌ها مسیر افزایشی مستمر و شتابان را در پیش گرفته است ادامه این صعود (نگران‌کننده) چندان بعید نیست اما دورنمای آن نیز به وضوح قابل پیش‌بینی نخواهد بود. برای ابتدای زمستان قیمت‌های فعلی بعضا غیرقابل تصور بود ولی هم‌اکنون محقق شده است.
شمش فولاد که تا اواسط دی‌ماه اغلب کمتر از ۴ هزار و ۱۰۰ تومان مورد معامله قرار می‌گرفت هم‌اکنون یک قدم تا ۵ هزار تومانی شدن فاصله دارد. در لحظه تنظیم این گزارش قیمت ۴ هزار و ۹۰۹ تومانی شمش فولاد در بورس کالا برای روز چهارشنبه هفته جاری به ثبت رسیده است و در آمارهای معاملاتی نیز به آن اشاره شده است. نکته جالب توجه آنکه این نرخ در مقایسه با عرضه پیشین شمش در تاریخ ۱۳ بهمن‌ماه و قیمت ۴ هزار و ۷۰۶ تومان، نزدیک به ۲۰۰ تومان رشد داشته است که عجیب به نظر می‌رسد و اگر نگوییم بی‌سابقه، اما کم‌سابقه است. رشد قیمت‌ها در بازار داخلی شاید مهم‌ترین محرک این رشد نرخ به شمار رود ولی ذات رشد بهای شمش فولادی در بورس کالا شاید اثرگذاری غیرقابل کتمانی بر بازار داخلی داشته باشد که تقریبا چنین چیزی را شاهد بودیم. شاید تایید یا عدم تایید یک معامله بحث اصلی این گزارش نباشد اگرچه اهالی بازار همه به خوبی می‌دانند که اتفاقی افتاده و چه تاثیری برجا خواهد گذاشت.

هجمه تقاضا در بورس کالا نیز یک واقعیت مشهود است و خروجی آن یعنی برتری جدی تقاضا بر عرضه‌ها نیز به رشد قیمت‌ها منتهی خواهد شد. جریان فعلی در بازار فولاد هجوم برای خرید است و تا زمانی که ورود سرمایه به بازار فولاد ادامه دارد این جریان افزایشی هم تداوم خواهد داشت ولی بازی قیمتی شمش در بورس کالا موجب شده تا برای رشد قیمت‌ها، دلیل‌تراشی جدیدی پیدا کنیم. در فاصله ۸ تا ۱۳ بهمن‌ماه یک بار دیگر هم شاهد رشد نرخ جدی در بورس کالا بودیم و این بار گویا دومین پله رشد بهای شمش به ثبت رسید. این رفتار قیمتی را باید در شرایطی در نظر گرفت که بازارهای جهانی تمایل چندانی به رشد نرخ نداشته و البته دورنمای مبهمی را ترسیم کرده است آن‌هم در وضعیتی که نوسان شدیدی در قیمت آزاد ارز نیز دیده نمی‌شود.

 

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران