• خانه
  • ۲ برابر شدن قیمت گاز باعث بالا رفتن قیمت فولاد می گردد

۲ برابر شدن قیمت گاز باعث بالا رفتن قیمت فولاد می گردد
اشتراک
1402/06/02
0 نظر

۲ برابر شدن قیمت گاز باعث بالا رفتن قیمت فولاد می گردد

به گفته رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، ۱۵ میلیون تن ظرفیت بلااستفاده در حوزه فولاد داریم
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: ایران پتانسیل‌های بالایی برای تولید فولاد دارد، تا چندی قبل ایران یک واردکننده فولاد بود اما در حال حاضر بالاتر از بسیاری از کشورهای مطرح جهان، به یکی از صادرکنندگان بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه ایران پتانسیل‌های بالایی برای تولید فولاد دارد،، اظهارداشت: تا چندی قبل ایران یک واردکننده فولاد بود اما در حال حاضر بالاتر از بسیاری از کشورهای مطرح جهان، به یکی از صادرکنندگان برتر فولاد دنیا تبدیل شده است.

وی گفت: میانگین ضریب بهره برداری از ظرفیت در فولاد جهان حدود ۷۵ درصد است اما متأسفانه به دلیل عدم توسعه زیرساخت‌هایی مانند انرژی، حمل و نقل، ماشین آلات معدنی و امثالهم این شاخص در ایران در حال نزول است و به ۶۳ درصد رسیده است.
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران افزود: تولید این میزان از فولاد طبق برنامه، نیازمند انرژی است، این در حالی است که طی سال‌های گذشته گاز و برق صنعتی اشتغال‌زا و سودآور با محدودیت مواجه شده است. فولاد ارز خوبی را برای کشور تأمین می‌کند، چرا که نیمی از میزان تولید کشور صادر می‌شود. امروز با توجه به ظرفیت ۴۵ میلیون تنی کشور چیزی حدود ۱۵ میلیون تن ظرفیت خالی است و دلیل آن همین محدودیت‌هایی است که فولادسازان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.
سبحانی تصریح کرد: امروز حدود ۷۵ درصد از ظرفیت تولید فولاد دنیا استفاده می‌شود و در کشور نیز ۱۵ میلیون تن از ظرفیت کشور خالی است که نتیجه می‌گیریم با برنامه‌ریزی و اقدامات متناسب باید از زیان سرمایه‌گذاران و بازار سرمایه جلوگیری کنیم. حداقل حدود ۷۵ درصد از ظرفیت یک کارخانه تولید فولاد باید در حال تولید باشد تا این کارخانه سوددهی داشته باشد ولی امروز فولادسازان کشور با مشکلاتی نظیر بخشنامه‌های خلق‌الساعه و سایر تصمیمات نامناسب روبرو هستند.
وی خاطرنشان کرد: افزایش ۲ برابری نرخ گاز سبب افزایش قیمت فولاد خواهد شد و در سال مهار تورم این عامل باعث ایجاد تورم می شود.
سبحانی اظهارداشت: ایران بازیگر مهمی در حوزه فولاد در منطقه است، حیف است این صنعت بزرگ با سیاست‌های اشتباه توسعه پیدا نکند.
وی در پایان گفت: یکی از لوکوموتیوهایی که رشد امروز صنایع فولادی را به این نقطه رسانده است، همت مجموعه‌های تلاشگر و تولیدی است که در شرایط فعلی با وجود مشکلات فراوان به تولید ادامه‌ می‌دهند اما در این میان برخی تصمیم‌های غیرکارشناسی شده مانع رشد تولید خواهد شد.

 

منبع: فولادبان

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران