• خانه
  • افزایش ارز آوری از طریق رهاسازی صادرات بلوم و بیلت

افزایش ارز آوری از طریق رهاسازی صادرات بلوم و بیلت
اشتراک
1399/05/05
0 نظر

افزایش ارز آوری از طریق رهاسازی صادرات بلوم و بیلت

اعمال محدودیت بر صادرات بیلت و بلوم از سوی وزارت در سال گذشته با مجوز جدید وزارت صمت برداشته شد و زمینه لازم جهت ارز آوری از این طریق امکان پذیر شد.

بر همین اساس اسامی شرکت هایی که می‌توانند بدون نیاز به تاییدیه دفتر صنایع معدنی در سامانه فرامرزی گمرک جمهوری اسلامی ایران، شمش فولاد صادر کنند را اعلام شده است و 18 شرکتی که نام آنها در ادامه می‌آید، تا سه ماه آینده در صادرات این دو محصول نیازی به تاییدیه دفتر صنایع معدنی وزارت صمت ندارند.

این 18 شرکت فولادی شامل:

تاراشمش یزد، تجارت پردیس آذربایجان، مجتمع جهان فولاد سیرجان، شرکت صنعتی و معدنی چادرملو، ذوب آهن اصفهان، ذوب آهن پاسارگاد، صنایع صدرا ذوب، غلتک سازان سپاهان، آهن و فولاد ارفع، فولاد آلیاژی ایران، مجتمع فولاد خراسان، مجتمع ذوب آهن فولاد خزر، شرکت فولاد خوزستان، شرکت فولادسازان کیوان یزد، فولاد کاوه جنوب کیش، گسترش خدمات آتیه‌اندیشان سپهر شرق و فولاد سیرجان ایرانیان می باشند.

تا سال 97 تولیدکنندگان فولاد می‌توانستند یک چهارم محصول خود را در داخل عرضه و سه چهارم باقی مانده را صادر کنند. از سال گذشته تاکنون، شرکت‌های فولادی برای صادرات از دو جهت کنترل می‌شوند؛ یکی اینکه تعهدات ارزی خود را انجام داده باشند و دوم اینکه تعهدات خود را به بازار داخلی ایفا کرده باشند. در صورت رعایت این دو، شرکت‌ها مجاز به صادرات بودند، در حالی که اکنون با مجوز جدید وزارت صمت، صادرات بیلت و بلوم بدون کنترل‌های وزارت صمت صورت می‌گیرد و صادرکنندگان آزادی عمل پیشین را به دست می‌آورند، اتفاقی که به ورود ارز به کشور می‌انجامد.
در سال 98 تولید فولاد کشور به 26 میلیون تن رسید در حالی که مصرف داخلی فولاد کشور، 16 میلیون تن بوده است. این به این معناست که ما 10 میلیون تنی مازاد فولاد رو‌به‌رو هستیم و محدودیت‌هایی که وزارت صمت نصب کرده بود، به معنای ایجاد مانع بر سر راه صادرات است، موانعی که اکنون رفع شده است.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران