• خانه
  • صادرات بی رویه سنگ آهن ضرری بزرگ برای صنعت فولاد کشور

صادرات بی رویه سنگ آهن ضرری بزرگ برای صنعت فولاد کشور
اشتراک
1398/04/19
0 نظر

صادرات بی رویه سنگ آهن ضرری بزرگ برای صنعت فولاد کشور

 تولید فولاد خام در جهان در سال 2018 برابر با یک میلیارد و 808 میلیوت تن بوده که در مقایسه با سال 2017 از رشد 4.5 درصدی برخوردار است. این در حالی است که ایران نیز با 24 میلیون و 500 هزار تن رتبه 11 جهان را از نظر میزان فولاد تولیدی در میان کشورهای دنیا از آن خود کرده است. همچنین شرکت ذوب آهن هم سهم 9.2 درصدی را از تولید فولاد خام کشور در سال 97 داشته است.

با توجه به بازدهی 220 درصدی سهام این شرکت ذوب آهن در سال، این در حالی است که گروه فلزات اساسی نیز در این مدت 123 درصد بازدهی را نصیب سرمایه‌گذاران بورسی کرده است.

محدودیت شدید در تامین مواد اولیه آهن‌دار از جمله سنگ آهن یکی از این چالش‌ها است که با عمومیت آن، سایر شرکت‌ها از جمله فولاد مبارکه هم در این مورد دچار مشکل خواهند شد و دلایل آن به صادرات سنگ آهن، کنسانتره و گندله برمی گردد که اگر جلوی آن گرفته نشود،تبدیل به بحرانی طی یک تا دو سال آینده خواهد شد.

پاعمال تحریم‌ها بر واردات و صادرات زغال و کک شرکت های فولادی، بالا بودن هزینه های تولید به روش کوره بلندی در مقایسه با قوس الکتریکی، عدم توازن در توزیع منابع زنجیره ارزش تولید، عدم پوشش تولید 4 میلیون تن چدن مذاب، بروز خشکسالی و تاثیر بر میزان تولید، تحمیل بخشی از کسری منابع صندوق بازنشستگی فولاد به شرکت، اعتصاب کامیون داران و توقف حمل مواد اولیه و افزایش هزینه حمل، مشکل ترخیص مواد اولیه وارداتی از طرف گمرک، منفی بودن سرمایه در گردش و وجود زیان انباشته، تحمیل هزینه مابه تفاوت ارز به میزان 110 میلیارد تومان که از طریق بانک رفاه در حال پیگیری است نیز از دیگر چالش های موجود طی سال گذشته بوده است.

 درخصوص ذخیره روزانه مواد اولیه اصلی از اخذ مجوز ترک تشریفات از هیات دولت برای ورود یک میلیون و 750 هزارتن سنگ آهن از چاه گز و سنگان، در اجرای این مصوبه، تشریفاتی وجود دارد که در صورت اجرا، بخشی از کمبود سنگ آهن سال جاری را جبران خواهد کرد اما برای اجرا، چند شرط گذاشته شده که اگر سال 98 حاصل شود، می تواند تا 5 سال ادامه داشته باشد.

صادرات سنگ آهن

 در سه ماهه اول سال گذشته نرخ فروش 23635 ریال، سه ماهه دوم 32155 ریال، سه ماهه سوم 37567 ریال و سه ماهه چهارم 34531 ریال بوده است.موازنه ارزی ذوب منفی است و این بدان معنا است که هرچقدر صادرات انجام شده باز هم به میزان 60 تا 70 میلیون نیازمند دریافت ارز از شبکه بانکی هستیم در نتیجه نرخ تسعیر ارز در سیستم مالی باید به شکلی در نظر گرفته می شود که موازنه آن منفی نشود.

 بیش از 50 درصد نرخ فروش از صادرات حاصل شده که از دو اتفاق کاهش نرخ صادراتی در بازار جهانی و نرخ تسعیر ارز تاثیر پذیرفته است. اگر نرخ تسعیر ارز بر اساس نرخ ارز در دسترس گذاشته شود مطمئنا از 3700 تومان بالا می زند و به تبع هزینه ها هم افزایش می یابد چراکه دوگانه نمی توانیم عمل کنیم یعنی در درآمد نرخ تسعیر را براساس نرخ در دسترس در نظر بگیریم اما در هزینه بر اساس نرخ نیما.

 در این رابطه کاهش قیمت محصول در بازار در حال پیگیری است یعنی با ضرایبی که برای سنگ آهن،کنسانتره و گندله قائل شدند دیگر کسی حاضر نیست به ذوب آهن گندله بدهـد و با اعمال ضریب ها پول کمتری عاید می شود. این مورد نیز در جلسه هفته گذشته با وزیر صنعت مطرح شد که وعده داده شد به این موضوع رسیدگی شود.

قبول داریم که قیمت سهم باید بیشتر از این اعداد فعلی(170 تومان) باشد اما با توجه به زیان انباشته 1280 میلیارد تومانی امید می رود از زیان خارج شده و وارد تابلوی اول شویم.علاوه بر اینکه انتظار داریم شستا از سهم حمایت کند از شرکت پویش بازرگان هم خواستاریم در این مورد حمایت های لازم رو صورت دهد.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران