• خانه
  • عمان در مسیر پرشتاب توسعه تولید فولاد

عمان در مسیر پرشتاب توسعه تولید فولاد
اشتراک
1397/04/14
0 نظر

عمان در مسیر پرشتاب توسعه تولید فولاد

تولید فولاد خام در عمان در دهه اخیر شروع شده و با برنامه‌ریزی‌های جامع و جذب سرمایه‌های کلان خارجی در مسیر پرشتاب توسعه و افزایش تولید قرار گرفته است.  هم‌اکنون در زمینه تولید فولاد خام شرکت‌های بزرگ چندملیتی همانند جیندال و واله در عمان سرمایه‌گذاری کرده‌اند. شرکت جیندال عمان تنها تولیدکننده در ناحیه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است که بیلت فولادی خود را برای تولید قطعات خودرو به اروپا صادر می‌کند. با این حال، این کشور واردات فولاد نیز دارد؛ مهم‌ترین صادر‌کنندگان فولاد خام به این کشور در سال 2016 به ترتیب ایران و امارات متحده عربی بوده‌اند. گفتنی است عمان از نظر سرانه مصرف فولاد خام در مقام پنجم کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار دارد.

عمان کشوری نسبتا کوچک، با جمعیت 4.5 میلیون نفر است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد. تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2016 بالغ بر 66.3 میلیارد دلار بود. درآمد سرانه این کشور حدود 18 هزار دلار است و طبق آمار صندوق بین المللی پول از این حیث در سال 2017 در جایگاه چهلم دنیا قرار داشت. عمان با تولید حدود یک میلیون بشکه نفت در روز، بیست و پنجمین تولیدکننده نفت خام جهان است. اقتصاد این کشور همانند تعداد زیادی از کشورهای خاورمیانه وابسته به درآمد نفت است. بیش از 67 درصد از درآمد این کشور از صنایع نفت و گاز حاصل می‌شود.

اقتصاد کشور عمان طی سال‌های اخیر به سمت اقتصاد غیرنفتی حرکت کرده است. بررسی‌ سیاست‌های اقتصادی کشور عمان نشان می‌دهد که این کشور برنامه‌های متعددی برای توسعه زیرساخت‌های خود مانند خطوط کشتیرانی، ریلی و زمینی دارد. برای مثال عمان در بندر و منطقه آزاد صحار غیر از اسکله و پروژه گندله‌سازی واله، پروژه‌های متعدد فولادسازی را نیز در دست اقدام دارد. کارخانه گندله‌سازی واله عمان در منطقه صحار قرار دارد، جیندال هندوستان نیز در این منطقه یک کارخانه آهن اسفنجی (جیندال شدید) و یک کارخانه نورد راه‌اندازی کرده است تا زنجیره تولید مواد اولیه و محصولات فولادی را برای مصرف داخلی عمان و تأمین بخشی از بازارهای منطقه حاشیه خیلج فارس، کامل کند.

به گزارش فلزات آنلاین تولید فولاد خام در عمان از سال 2010 آغاز شد و این کشور به سرعت بر حجم تولید خود افزود؛ به‌نحوی که میزان تولید سالانه این کشور طی 6 سال از 200 هزار تن با 10 برابر افزایش به 2 میلیون تن در سال 2016 رسید. هر چند که میزان تولید این کشور در مقابل سایر رقبای منطقه‌ای همانند ترکیه، ایران و عربستان و حتی امارات متحده عربی چندان قابل توجه نیست، اما به‌دلیل سرعت توسعه و همچنین رشد کلان سرمایه‌گذاری در این صنعت مورد توجه رقبا و کارشناسان قرار گرفته است. میزان تولید فولاد خام عمان در سال‌های اخیر در نمودار 1 نشان داده شده است.

کارخانه‌های بندر صحار محل تمرکز برنامه‌های تولید فولاد عمان است، برای مثال شرکت جیندال علاوه بر خط تولید 1.5 میلیون تن آهن اسفنجی، کارخانه‌های تولید 2 میلیون تنی بیلت فولادی و 1.4 میلیون تنی میلگرد نیز در این مکان احداث کرده است. خط تولید این شرکت هنوز به مرحله بهره‌برداری با حداکثر ظرفیت اسمی نرسیده است اما جیندال عمان تنها تولیدکننده در ناحیه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است که بیلت فولادی خود را برای تولید قطعات خودرو به اروپا صادر می‌کند. نمودار شماره 2 سهم تولید فولاد خام عمان از تولید سال 2016 منطقه خاورمیانه را نشان می‌دهد. عمان با تولید 2 میلیون تن فولاد خام، سهم حدود 3 درصدی از تولید 64 میلیون تنی منطقه (با احتساب ترکیه) را دارد.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران