• خانه
  • قطع برق و اثرات جبران‌ناپذیر بر بازار محصولات فولادی

قطع برق و اثرات جبران‌ناپذیر بر بازار محصولات فولادی
اشتراک
مدیر سایت
مقالات
1400/04/31
0 نظر

قطع برق و اثرات جبران‌ناپذیر بر بازار محصولات فولادی

وقف تولید شرکت‌های زنجیره فولاد اثرات جبران‌ناپذیر بر بازار محصولات فولادی ایران خواهد داشت و مردم بیشترین ضرر را از قطع برق شرکت‌های فولادی خواهند داشت.
خسارات قطع برق در شرکت‌های فولادی تنها خاص شرکت های فولادی نیست و در ماه‌های آینده با نبود مواد اولیه برای صنایع دیگربیشترین ضرر و زیان آن مشخص خواهد شد و در این میان مردم بیشترین ضرر را در اثر این قطعی و کاهش تولید تجربه خواهند کرد.

کاهش تولید محصولات فولادی تاثیر خود را به طور سریع مشخص می کند، علاوه بر این با افزایش 10 درصدی قیمت محصولات فولادی در بازار داخلی باعث ایجاد اثرات جبران‌ ناپذیری بر بازارهای فولاد خواهیم داشت. برای این منظور بهتر است شرکت ها در ساعات غیر پیک مانند شب تا صبح اقدام به تولید و عرضه محصولات فولادی جهت کاهش میزان ضرر و زیان زنجیره فولاد اقدام نمایند.

به گفته مدیرعامل فولاد هرمزگان اثرات کاهش تولید محصولات فولادی قیمت های محصولات فولادی در بازار داخل بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته و اگر به همین منوال پیش برویم اثرات جبران ناپذیری بر بازار عرضه و تقاضای این محصولات گذاشته خواهد شد. افزایش قیمت محصولات صنایع پایین دستی مانند خودرو و ساختمان دور از انتظار نیست.

وی با اشاره به نیاز ۲۹۵ مگاواتی برق در شرکت فولاد هرمزگان و ضرر و زیانی که در این مدت کوتاه به این شرکت وارد شده و از ابتدای خرداد ماه با اجرای طرح مدیریت بار به دلیل افزایش دمای هوا در سطح کشور طبق درخواست شرکت برق منطقه ای استان هرمزگان مبنی بر کاهش بار عملا کوره های قوسی این شرکت در ساعات اوج مصرف متوقف گردید.

مدیرعامل فولاد هرمزگان با اعلام اینکه در تاریخ ۱۵/۴/۱۴۰۰ و راس ساعت ۱۶:۰۰ شرکت برق منطقه ای بدون اعلام قبلی و بدون هماهنگی اقدام به قطع برق نموده از این عملکرد برق منطقه ای استان انتقاد و اظهار ناخرسندی نمود، قطع ناگهانی و بدون اعلام قبلی برق صنایع بزرگ نه تنها باعث افزایش ضرر و زیان و خسارت های مالی مضاعف می شود بلکه با جان بسیاری از کارکنان این شرکت ها بازی می کند .

وی شاهد مثال این موضوع را خطر جانی برای ۵ نفر از کارکنان این شرکت هنگام حمل پاتیل مذاب توسط جرثقیل سقفی عنوان کرد که با قطع ناگهانی برق این نفرات خوشبختانه با هوشیاری خطر را رفع نموده اند .

 خسارات فنی ناشی از قطع برق در این شرکت شامل: 
۱- قطع ناگهانی برق باعث توقف واحد اکسیژن و در نتیجه عدم ارسال نیتروژن به کوره های واحد احیا مستقیم و فعال شدن آهن اسفنجی در آن ها شده است ،
۲- قطع ناگهانی برق در حین تولید خطوط ریخته گری باعث اختلال در خط تولید شمش و از بین رفتن حداقل ۱۰ عدد سگمنت و تخریب نسوز کوره ها ، پاتیل ها و تاندیش ها را در پی داشته است .
۳- قطع ناگهانی برق باعث عدم امکان تخلیه ذوب کوره ها و تخریب شل آنها گشته است
۴- با توجه به عدم مصرف آهن اسفنجی در فولاد هرمزگان و‌سایر شرکتهای فولادی ، واحد احیاء مستقیم نیز متوقف گردیده است .

مدیرعامل فولاد هرمزگان خسارت مالی ناشی از قطع ناگهانی و بدون برنامه برق را بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان و جمع خسارات این شرکت پس از یک هفته خاموشی کامل را بیش از ۴۳۸ میلیارد تومان عنوان  نمود و با توجه به توقف کامل خطوط تولید روزانه حدود ۳۰ میلیارد تومان خسارت به این شرکت تحمیل می گردد که در صورت ادامه روند جاری تا انتهای تیرماه ، بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان خسارت ناشی از قطع برق به این شرکت تحمیل خواهد شد.

وی موضوع مهمتر را از دست دادن تولید حدود ۱۰۰ هزار تن تختال و ۶۵ هزار تن آهن اسفنجی دانست که به تولید صنایع پایین دستی و ارز آوری در شرایط جنگ اقتصادی لطمه خواهد زد .

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران