• خانه
  • گام اول توافقات، رشد تقاضا در صنایع برجامی

گام اول توافقات، رشد تقاضا در صنایع برجامی
اشتراک
1401/06/07
0 نظر

گام اول توافقات، رشد تقاضا در صنایع برجامی

یک کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد: در صورت توافق نهایی به ترتیب صنایع برجامی، ریالی و فلزات اساسی به دنبال رشد تقاضا، می‌توانند روند صعودی را در سودآوری خود تجربه کنند.
ابراهیم سماوی؛ بازار سرمایه در هر کشور نمادی از اقتصاد است و به همین دلیل از شاخص‌­های بازار به عنوان تب­‌سنج اقتصادی یاد می­‌شود. در ایران و کشورهایی که با تورم افسار گسیخته مواجه هستند، بورس نقش سپر تورمی را دارد که بر همین اساس، به توافق رسیدن برجام و گشایش واقعی اقتصاد می­‌تواند به صورت معناداری در سودآوری بیش از پیش صنایع، ثبات بازار ارز، کاهش کسری بودجه و همچنین افزایش طرح‌­های توسعه­‌ای تأثیر داشته باشد.

وی با اشاره به تأثیر احیای برجام افزود: در صورت توافق نهایی انتظار می‌­رود در گام اول صنایع موسوم به صنایع برجامی همانند خودرو و ساخت قطعات، بانک و حمل و نقل با تقاضای زیادی در بازار مواجه شوند. پس از آن موج صعودی بورس به صنایع ریالی همچون دارویی، غذایی، زراعی، سیمان و . . . می‌رسد که در این راستا برای صنایع کامودیتی ­محور نیز نگرانی­‌هایی در مورد نرخ فروش به دلیل کاهش احتمالی قیمت دلار رخ می‌دهد.

کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در واقع نگرانی بابت صنایع کامودیتی‌ محور نیست؛ چرا که فاصله زیادی بین نرخ دلار آزاد و نیمایی زیاد وجود دارد. بنابراین دلار نیمایی به شدت دلار آزاد کاهشی نخواهد بود که اثرات اخبار توافق برجام بر این دو نرخ گواه این ادعا است. از طرفی شرکت­‌های کامودیتی­ محور با کاهش هزینه­‌های ناشی از تحریم همچون هزینه حمل و نقل مواجه می‌شوند که اثرات مثبتی بر افزایش سودآوری آنها و به صورت ویژه برای شرکت­‌های صادرات محور خواهد داشت.

سماوی تصریح کرد: در گام بعدی، رشد بازار سرمایه پس از صنایع ریالی وارد گروه‌های فلزات اساسی، استخراج کانه­‌های فلزی، پتروشیمی و پالایشی می‌شود. به صورت کلی اخبار برجام می­‌تواند بازار را تماماً سبز رنگ کند و فشار تقاضا بر گروه­‌های نامبرده با تقدم و تاخر زمانی تأثیر می‌پذیرد.

وی وضعیت بازار سرمایه در صورت عدم توافق را همانند سال­‌های گذشته، در نقش سپر تورمی بیان کرد، به گونه‌ای که انتظار رشد متعادل نیز از بین می‌رود.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران