• خانه
  • کاهش خریدار ۱۰ درصد پایین ‌تر از نرخ صادراتی شمش فولاد در بازار بورس

کاهش خریدار ۱۰ درصد پایین ‌تر از نرخ صادراتی شمش فولاد در بازار بورس
اشتراک
مدیر سایت
مقالات
1399/08/25
0 نظر

کاهش خریدار ۱۰ درصد پایین ‌تر از نرخ صادراتی شمش فولاد در بازار بورس

 در روز سه شنبه ۲۰ آبان تنها ۶۳ هزار و ۷۵۰ تن شمش از ۱۶۰ هزار و ۱۸۷ تن شمش بلوم که در  بورس کالا عرضه شده بود فروخته شد.

عرضه‌های امروز شمش، سنگین‌ترین عرضه فولادسازان در سال جاری بود که حتی با وجود کاهش ۵.۳ درصدی قیمت پایه نسبت به عرضه‌های هفته گذشته و رسیدن قیمت‌ها به ۹۰ درصد قیمت شمش صادراتی ایران، خریدار نداشت! گفتنی است هفته گذشته نیز جمعاً ۱۱۹ هزار و ۳۸۷ تن شمش بلوم در بورس کالا عرضه شد که نتیجه آن معامله تنها ۷۸۵۰ تن شمش فولادی بود!
 بورس کالا مجموعاً میزبان عرضه ۱۶۰ هزار و ۱۸۷ تن شمش بلوم بود که در نتیجه آن تنها، ۶۳ هزار و ۷۵۰ تن شمش مورد معامله قرار گرفت. عرضه‌های امروز شمش، سنگین‌ترین عرضه فولادسازان در سال جاری بود که حتی با وجود کاهش ۵.۳ درصدی قیمت پایه نسبت به عرضه‌های هفته گذشته و رسیدن قیمت‌ها به ۹۰ درصد قیمت شمش صادراتی ایران، خریدار نداشت! گفتنی است هفته گذشته نیز جمعاً ۱۱۹ هزار و ۳۸۷ تن شمش بلوم در بورس کالا عرضه شد که نتیجه آن معامله تنها ۷۸۵۰ تن شمش فولادی بود!

معاملات امروز شمش فولادی عمدتاً در قیمت پایه ۹۷۷۷ تومانی به ازای هر کیلو انجام شد و ۸ عرضه به دلیل نبود تقاضا به معامله ختم نشد.

در روز عرضه بسیار سنگین شمش فولادی در حالی که قیمت شمش ۹۰ درصد قیمت شمش صادراتی بود، شاهد تقاضای چندانی برای شمش نبودیم. این نبود تقاضا در حالی روی می‌دهد که برخی از نوردکاران، فولادسازان را به عرضه قطره‌چکانی شمش متهم می‌کنند. عرضه‌های امروز و نبود تقاضا ثابت کرد که فرضیه «عرضه قطره‌چکانی» از اساس غلط است.

این را هم باید اضافه کنیم که قیمت شمش صادراتی ایران به دلیل تحریم‌ها کمتر از نرخ‌های جهانی است. پیش از این برخی نوردکاران و حتی برخی از نمایندگان مجلس ادعا می‌کردند که قیمت شمش در ایران، ۱۰۰ دلار به ازای هر تن بالاتر از نرخ‌های جهانی است! امروز اما ثابت شد که در بازار داخلی، شمش ۱۰ درصد پایین‌تر از قیمت شمش صادراتی ایران نیز خریدار ندارد. معاملات امروز ضرورت تسهیل صادرات شمش فولادی و اتخاذ سیاست‌های صادرات‌گرا را اثبات می‌کند.

در جدول زیر 👇 نتایج معاملات شمش بلوم و اسلب در بورس کالا مشاهده می شود. اطلاعات معامله نظیر قیمت میانگین، قیمت پایه، میزان تقاضا و … در این جدول قابل مشاهده است. حجم معاملات اسلب امروز ۱۹ هزار تن بود.

از لحاظ ارزشی، جمعا ۸۲۹.۴ میلیارد تومان شمش بلوم و اسلب در بورس کالا مورد معامله قرار گرفته است.

 

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران