• خانه
  • روند صعودی قیمت فولاد صادراتی ایران

روند صعودی قیمت فولاد صادراتی ایران
اشتراک
مدیر سایت
مقالات
1399/10/08
0 نظر

روند صعودی قیمت فولاد صادراتی ایران

از طریق بررسی آخرین قیمت‌های فولاد صادراتی ایران می توان به میزان درآمدهای ارزی صادرکنندگان فولاد کشورو فرصت‌های صادراتی پیش روی پی برد.

در این هفته قیمت میانگین بیلت صادراتی ایران به ازای هر تن ۵۲۸.۵ دلار که در مقایسه با هفته گذشته دارای رشد ۶.۸ درصدی بوده است. همچنین قیمت میانگین اسلب صادراتی ایران با قیمت ۵۴۴ دلار به ازای هر تن دارای رشد ۱.۲ درصدی بوده است.

با توجه به گزارش متال بولتن میانگین قیمت فوبِ اسلب صادراتی ایران دارای رشد ۱.۲ درصد همچنین اسلب در بازه ۵۳۸ تا ۵۵۰ دلار به ازای هر تن معامله شده است، قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران به ازای هر تن به ۵۲۷ تا ۵۳۰ دلار رسید که به طور میانگین ۵۲۸.۵ دلار به ازای هر تن است، که این نشان دهنده  رشد قابل توجه ۶.۸ را نسبت به قیمت‌های گذشته است.
قیمت شمش فولادی صادراتی ایران به بالاترین قیمت از ماه مارس ۲۰۱۸ و قیمت اسلب صادراتی به بالاترین قیمت از ماه آوریل سال ۲۰۱۸ رسیده است. قیمت شمش فولادی صادراتی ایران در حال حاضر ۲۰۱.۵ دلار بالاتر از کف قیمتی آن در سال جاری و قیمت اسلب صادراتی، ۲۲۴ دلار به ازای هر تن بالاتر از کف قیمتی آن در سال جاری قرار دارد. این بدان معناست که در حال حاضر یک فرصت بسیار بزرگ، در مقابل شرکت‌هایی نظیر فخوز، کاوه، فولاد، هرمز، ذوب، فخاس و غیره وجود دارد. در حال حاضر، شاهد یک «سوپر سایکلِ» رشد قیمت فولاد هستیم و در صورت تسهیل صادرات فولاد، درآمد بزرگی در انتظار فولادسازان ایرانی و انبوه سهامداران آن‌ها خواهد بود. باید دید اکنون که بازار داخلی فولاد در رکود است، آیا گام‌های موثری در جهت تسهیل صادرات فولاد برداشته می‌شود یا خیر؟

در هفته جاری فولادسازان ایرانی ۵۰ هزار تن بیلت را با قیمت فوب ۵۲۷ و ۵۳۰ دلار به ازای هر تن به مشتریان خارجی فروخته‌اند که در ماه ژانویه حمل خواهد شد. همچنین فولادسازان ایرانی دو قرارداد فروش شمش فولادی به قیمت‌های ۵۳۲ و ۵۴۰ دلار به ازای هر تن برای حمل در ماه فوریه نیز داشته‌اند که در قیمت‌های متال بولتن برای هفته جاری بازتاب نداشته است.

گفتنی است در حال حاضر تحت تأثیر افزایش قیمت مواد اولیه و کمبود فولاد میانی در سطح دنیا، شاهد افزایش مداوم قیمت فولاد در بازارهای مختلف هستیم. یک خبر مهم این است که چین از اول ژانویه سال ۲۰۲۱، تعرفه واردات قراضه را حذف خواهد کرد و این موضوع احتمالاً به رشد تقاضای چین برای قراضه و در نتیجه کمبود قراضه در سطح جهان و افزایش قیمت بیشتر فولاد منجر خواهد شد.

قیمت فولاد در منطقه CIS که طبق شیوه‌نامه جدید تنظیم بازار فولاد مبنای قیمت‌های فولاد در بورس کالای ایران است، نیز در حال افزایش است. آخرین قیمت اسلب صادراتی CIS در بنادر دریای سیاه، در هفته جاری ۶۲۰ تا ۶۲۵ دلار به ازای هر تن بوده است. قیمت بیلت صادراتی CIS نیز با رشد بیش از ۶ درصدی به ۵۷۸ دلار به ازای هر تن رسیده است. آخرین قیمت میلگرد صادراتی CIS نیز ۶۳۰ تا ۶۵۰ دلار به ازای هر تن است. این قیمت‌ها در منطقه CIS نشان می‌دهد که احتمالاً قیمت فولاد صادراتی ایران همچنان روند صعودی را در هفته‌های آتی تجربه کند.‌

در نمودار زیر، قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران در یک ماه گذشته قابل مشاهده است:

قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران

 

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران