• خانه
  • گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته 09 سال 2019

گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته 09 سال 2019
اشتراک
1397/12/12
0 نظر

گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته 09 سال 2019

 سنگ آهن

قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین هفته گذشته نزولی بود و از حدود 87 دلار یک هفته قبل به حدود 85 دلار هر تن سی اف آر رسید. با این که دو هفته ای می شود که کارخانه های چینی سنگ آهن زیادی نخریده اند ولی ظاهرا موجودی کافی در انبارها دارند چون بسیاری از آن ها قبل از تعطیلات فوریه خرید های کافی داشته اند و شاید برای 20 روز تولید فولاد، سنگ آهن داشته باشند. فعلا همه منتظرند قیمت سنگ آهن ارزان تر شود تا در تناژ بالا خرید کنند.

بنا بر گزارش یومتال، در بازار سنگ آهن صادراتی ایران قیمت ها نزولی بود و آخرین  قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد از حدود 48 دلار به  46.2 دلار و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران نیز  از 46.5 دلار به حدود 45 دلار هر تن فوب رسید.

قراضه

 پس از آن که اخیرا افت قیمت 10 تا 15 دلاری برای قراضه وارداتی به ترکیه مشاهده شد هفته گذشته فعالیتی در این بازار دیده نشده و بازار وضعیت نامشخصی دارد. در واقع فولادسازان در ترکیه منتظرند بازار فولادشان رونق بگیرد سپس قراضه خریداری نمایند. قیمت قراضه سنگین 20-80 وارداتی از 320 دلار به 310 تا 313 دلار هر تن سی اف آر رسیده است. اگر خریداران درخواست بدهند کمتر از 300 دلار هر تن سی اف آر خواهد بود.

در بازار داخلی ژاپن طی ده روز قیمت خرید قراضه 6 مرتبه بالا رفته در مجموع حدود 32 دلار رشد داشته 262 تا 308 دلار هر تن شد. از آنجایی که هر سال ماه مارس تقاضای داخلی بهتر هم می شود ژاپنی ها منتظر رشد قیمت های بیشترند. در بازار داخلی امریکا برآورد شده قیمت قراردادهای قراضه ماه مارس20 دلار بالا برود. آخرین قیمت قراضه خرد شده 335 دلار هر لانگ تن بوده است.

بیلت

بیلت صادراتی چین هفته گذشته 20 دلار رشد قیمت را تجربه نموده به 480 دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی نیز بیلت 520 دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد. بیلت صادراتی سی آی اس با 5 دلار افت قیمت هفتگی روبرو شده 450 دلار هر تن فوب شد.

قیمت بیلت در بازار داخلی و صادرات ترکیه 10 تا 15 دلار افت داشته که به دلیل افت قیمت قراضه وارداتی در این کشور رخ داد. جو بازار بیلت سی آی اس نیز منفی است و رکود بازار ترکیه را بیشتر کرده است. بیلت صادراتی ترکیه  465 تا 470 دلار هر تن فوب شنیده شد. در بازار داخلی نیز بیلت 470 تا 480 دلار هر تن درب کارخانه  و در سکوت بود. از طرفی بیلت وارداتی در ترکیه 465 تا 475 دلار هر تن سی اف آر است که تا 15 دلار ارزان تر شده است .

بیلت در بازار ایران

قیمت شمش در هفته گذشته به رکورد خود رسید و در بالاترین قیمت 42838 ریال بطور میانگین ثبت شد. از هفته قبل این افزایش قیمت پیش بینی میشد علت آنهم عرضه محدود شمش به بازار و تقاضای شدید نوردکارها بود. روز سه شنبه فولاد خوزستان موفق شد محصول خود را در بالاترین قیمت 40269 ریال بفروشد در حالیکه در عرضه قبلی 38516 ریال فروخته بود به دنبال این معامله، بازار آرام شد. جسارت     عده ای بازار ساز فروکش کرد و عقب نشستن قیمت شروع شد. با سیگنال این کارخانه ها شروع به عرضه شمش نمودند. نوردکارها کنار نشستند و همین مطلب باعث افزایش پیشنهادها شد. این شرایط قابل پیش بینی بود. از طرف دیگر به علت شروع روند نزولی قیمت شمش در بازار جهانی، مشکل حمل و نقل برای محصولات ایران و تعطیلاتی که عملاً از هفته آینده استارت خواهد خورد به برگشت قیمت شمش کمک خواهد کرد. عده ای به امید افزایش قیمت در سال آینده شاید پیش خرید میله گرد را شروع کنند ولی معمولاً اردیبهشت ماه، ماه رکود است ضمن آنکه امسال مصادف با ماه مبارک رمضان هم هست.

مقاطع

میلگرد صادراتی چین 4 دلار بهبود داشته 520  دلار هر تن فوب شد. در بازار داخلی چین عرضه کننده های میلگرد در تلاش بودند فروش بیشتری داشته باشند از این رو قیمت ها را کمی پایین آوردند. قیمت بازار داخلی 559 تا 567 دلار هر تن درب کارخانه است. چون فولادسازان چینی حاشیه سود پایینی دارند بعید است قیمت میلگرد افت شدیدی در این کشور داشته باشد. میلگرد صادراتی سی آی اس 482 دلار هر تن فوب ثبت شد که 3 دلار افت داشت.

در ترکیه میلگرد صادراتی 470 تا 480 دلار هر تن فوب شنیده شده در حالی که هفته قبل 490 تا 500 دلار بوده است. تقاضای داخلی و صادراتی هر دو به شدت در ترکیه پایین است. در بازار داخلی نیز میلگرد تا 15 دلار افت داشته 495 تا 510 دلار  هر تن درب کارخانه ثبت شده است تقاضا هنوز کم است ولی برخی به فکر تکمیل انبارها افتاده اند. در بازار داخلی اروپا میلگرد 3 یورو بالا رفته 528 یورو هر تن درب کارخانه ثبت داشت.  در بازار امریکا نیز میلگرد همچنان 698 دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

مقاطع در بازار ایران

روند قیمت مقاطع صعودی بود میله گرد از میانگین 47637 ریال به 49501 ریال تمام شده هر کیلو رسید عامل اصلی این افزایش قیمت، محدودیت عرضه شمش و انتظارات سفته بازها بود. اما از چهارشنبه بازار ساکت شد و تخفیف ها شروع گردید که انعکاس آن روزهای آینده لمس خواهد شد . نباید فراموش کرد که محصولاتی که ذوب آهن با اعتبار اسنادی فروخته برای دریافت نقدینگی به بازار سرازیر خواهد شد در هفته پیش رو به نظر نمی رسد روزهای بازارسازها باشد.

تیرآهن ، نبشی و ناودانی از این روند بی بهره نبودند و از روز چهارشنبه زمزمه های ارزانی در اصفهان شنیده شد، آنچه مسلم است میدان برای عرض اندام مقاطع محدود شده است مگر آنکه قیمت ارز تغییر جدی داشته باشد.       

ورق

هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس در ثبات بوده 505 دلار هر تن فوب ثبت شد. آخرین معامله ورق گرم سی آی اس در ترکیه در 505 دلار هر تن فوب نهایی شد و در خاور میانه نیز قیمت 525 تا 530 دلار هر تن فوب دریای سیاه است.

ورق گرم صادراتی چین 5 تا 10 دلار هر تن بالا رفته که به دلیل بهبود فعالیت بازار داخلی آن بوده است. قیمت پیشنهادی صادراتی 520 تا 525 دلار هر تن فوب بود. اگر تقاضا بهتر شود قیمت بالاتر نیز خواهد رفت. در بازار داخلی چین اخیرا قیمت ورق گرم تا 3 دلار هر تن رشد داشته 559 تا 570 دلار هر تن با 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده شنیده شده است.

قیمت ورق گرم صادراتی ترکیه در سطوح بالا باقی مانده و کارخانه ها در فروش محصولاتشان مشکل دارند. ورق گرم صادراتی ترکیه 560 دلار هر تن فوب است و برخی تا 570 دلار نیز پیشنهاد می دهند ولی این قیمت ها خریداری ندارد. در بازار داخلی ترکیه نیز ورق گرم 550 تا 570 دلار هر تن درب کارخانه  بوده و اخیرا در تناژ بالا خریداری نداشته است.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم از  685 دلار به 699 دلار هر شورت تن درب کارخانه افزایش یافت. در اروپا نیز ورق گرم  با یک یورو بهبود قیمت 506 یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.

ورق در بازار ایران

بازار ورق هفته گذشته ملتهب بود میانگین ورق 3 تا 15 میلیمتر مبارکه از 56375 ریال به 61500 ریال رسید. ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر روز شنبه در اصفهان اعلام قیمت نشد ولی روز یکشنبه 56000 ریال و در اهواز 53000 ریال محصول نورد و لوله بود. ادامه هفته با افزایش قیمت ورق اصفهان تا 58000 ریال و نورد و لوله تا 56000 ریال بود در حالیکه از چهارشنبه به بعد فروشنده ها بیشتر در بازار بودند تا خریدارها. علت افزایش قیمت ورق، بالا رفتن قیمت پایه توسط مبارکه در بورس بود همین امر باعث شد تقاضا عقب بکشد و تقریباً نزدیک به عرضه بماند در حالیکه حجم موجودی کالا در انبارها جدی نیست و سیاست کنترل موجودی از طرف مبارکه در بازار بی اشتها از مصرف کاملاً جواب داده است.

بازار در هفته گذشته بالاخره مواجه با عرضه ورق های اکسین ضخامت های 20 میلیمتر به بالا شد در حالیکه فروشنده ها قیمت متوسط را از 53340 ریال تا 56300 ریال بالا بردند. در حالیکه مدیر جدید این کارخانه با حمایت بعضی کارخانه های فولاد مستقر شد و اسلب کافی هم در اختیارش هست تا بتواند با تولید سه شیفت هزینه های شب عید را پوشش بدهد اما حداکثر دو هفته تا انبارگردانی مصرف کننده ها باقی است و روند تقاضا نمی تواند بیش از این روی قیمت تاثیر بگذارد. ورق سرد با افزایش شدید قیمت پایه از طرف فولاد مبارکه روبرو شد همین امر باعث شد تا تقاضا در بورس بالا نرود اما میانگین روز شنبه که 68891 ریال بود به 74318 ریال بالا رفت این در حالی است که بازار همچنان با ضعف موجودی جدی کالا روبروست و تنها افت تقاضا به کمک آن آمده است.

ورق گالوانیزه با افزایش شدید قیمت در بورس روبرو شد در واقع نسبت افزایش قیمت نسبت به قیمت پایانی هفته قبل که 80974 ریال بود هر کیلو بیش از 15000 ریال پایه بود این مطلب باعث بالا رفتن شدید قیمت از سه شنبه به بعد شد اما میانگین قیمت روز چهارشنبه 95667 ریال بود که نشان دهنده ارزانتر بودن قیمت بازار از بورس است . اما تاریخ تحویل کالا تا خرداد ماه سال آینده است اگر قیمت ورق گرم C در بازار با تنزل روبرو شود یا حتی ثابت بماند مشخص نیست که ورق گالوانیزه در این قیمت مشتری داشته باشد. در مجموع هفته گذشته ، هفته خالی شدن هیجانات بود از این به بعد باید منتظر رفتار منطقی بازار بود که در آن اقتصاد جلوه پررنگ تری تا سفته بازی خواهد داشت. فصل اول سال آینده حرف های زیادی خواهیم شنید. 

 

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران