خرید ورق روغنی آنیل
اشتراک
مدیر سایت
مقالات
1396/11/04
0 نظر

خرید ورق روغنی آنیل

نامگذاری ورق آنیل به خاطر شکل ظاهری اش می باشد که به این نوع ورق، ورق روغنی گفته می شود. ورق های فلزی به دو صورت کلی تولید می شوند که نورد سرد ورق روغنی و نورد گرم ورق سیاه می باشد.

ورق روغنی همچنین با نام ورق سرد روغنی هم شناخته می شود.ورق های روغنی با تکنولوژی نورد سرد تهیه می شوند به این معنی که ورق های با ضخامت بالا توسط نورد به ضخامت های پایین تر تبدیل می شوند. در این حالت به خاطر استفاده از نورد سرد کیفیت ظاهری بسیار عالی می باشد به همین دلیل بیشتر در کارهای مربوط به ظاهر مورد استفاده قرار می گیرد.

آنیل کردن (Annealing) درعلم مواد، به فرایندی می گویند که موجب تغییر خواص ماده مانند سختی و شکل  پذیری آن می شود. این فرایند شامل گرم کردن ماده تا دمایی مناسب، نگه داری در آن دما در زمان مشخص و کافی و سپس سرد کردن آن با سرعت مناسب تا دمای محیط می باشد. کلمه آنیل (بازپخت) مفهوم گسترده ای  داشته و هم در بخش فلزات و آلیاژهای آهنی و هم غیر آهنی کاربرد دارد. این عملیات عموما برای نرم کردن مواد فلزی انجام می شود و در نتیجه آن خواصی مانند قابلیت ماشین کاری، خواص الکتریکی، قابلیت کار سرد و پایداری ابعاد آن و ساختار آلیاژ تغییر قابل توجه ای می کند.

در زمان خرید ورق روغنی توجه به یک سری فاکتورها حاض اهمیت است، در ادامه به معرفی ورق آنیل و ویژگی های آن می پردازیم. 

انواع فرایندهای آنیل کردن

انواع آنیل کردن انواع مختلفی داشته که هدف و نتیجه آنها متفاوت است. هر گاه عنوان خاصی برای آن ذکر نشود،  منظور بازپخت کامل است که در آن آلیاژ آهنی تا بالاتر از دمای استحاله گرم شده و سپس به آرامی در داخل کوره سرد شده و کاملا نرم می شود.سیکل این عملیات با توجه به ترکیب و مشخصات آلیاژ متفاوت بوده و برای هر فولاد سیکل مشخصی وجود دارد.

برای آلیاژهای غیر آهنی با ترکیب و ساختار مربوط به خود، عملیات بازپخت برای اهداف زیر انجام می شود:

۱- حذف کامل یا جزیی اثرات کار سرد (احتمال رخ دادن تبلور مجدد)

۲- آمیخته شدن کامل رسوبات به صورت ذرات درشت

۳- رسوب ذرات از محلول جامد

عملیات بازپخت خود به چند دسته تقسیم می شود:

  • نرمالیزاسیون – Normalizing 

در این عملیات، آلیاژهای آهنی تا بالاتر از دمای استحاله Ac3 گرم شده و بعد در هوای آزاد سرد می شود. ساختار و خواص فولادهای کم کربن در این عملیات، مشابه عملیات باز پخت کامل (Full Annealing) بوده اما نکته قابل ذکر اینکه نتیجه عملیات نرمالیزاسیون و بازپخت برای همه آلیاژهای آهنی یکسان نمی باشد.
آنیل فرایند

که به آن آنیل میانی نیز می گویند موجب نگهداری و حفظ شکل پذیری قطعه کار سرد شده می شود تا حین کار ترک  نخورد. قطعه تا دمای آستینته شدن گرم شده و تا زمانی که تنش ها در آن کاهش یابند نگه داری می شود و سپس در کوره خنک می شود. در ادامه قطعه برای کار سرد بعدی آماده است.

شاخ های ورق روغنی:

ورق نیمه کشش و ورق های فوق کشش تقسیم می شود.

ضخامت ورق روغنی:

ورق های روغنی از ضخامت ۳۰ صدم میلی متر تا ۳ میلی متر تولید می شود.

برش ورقهای روغنی
یکی از روشهای تولید ورق فولادی به روش نورد سرد محصولی با نام ورق روغنی می باشد به طور کلی ورق با ضخامت بالا نورد شده و به ضخامت کمتر تبدیل میگردد در نورد سرد کیفیت ظاهری ورق بسیار خوب می باشد ورق های روغنی از لحاظ آلیاژی و نوع عملیات حرارتی به دسته های مختلف تقیسم میشوند.
از جمله ورق های معمولی که در بازار به ST12 ؛ ورق های نیمه کشش ST13 و ورق های فوق کشش ST14 معروف می باشند
ضخامت کلی این نوع ورق از 0.0030 الی 3 میلی متر تولید شده و در عرض های استاندارد 125*100 سانتی متر در بازار موجود می باشند.
ورق روغنی از ورق سیاهی تولید میگردد که دارای کربن کمی ست که با قابلیت های کشش ST13 , فوق کشش ST14 , لعاب پذیر EK2 و ضد سایش QSTE تولید می گرددو هر کدام با توجه به نوع محصول انتخاب و مورد استفاده قرار میگیرد.

جهت خرید و مشاهده قیمت ورق روغنی کلیک نمایید

جدول و فرمول محاسبه وزن ورق روغنی

طول  (M)عرض (M)ضخامت (MM)وزن (KG)210.58210.10210.711210.813210.91421116211.2520211.5242.51.250.5132.51.251.25312.51.251.538


طول (M) * عرض (M) * ضخامت (MM) * 7.86 = وزن ورق(KG)

ورق های نورد سرد ( ورق روغنی ) پایه تولید ورق های گالوانیزه (ورق سفید) هستند. ورق رنگی  از ورق گالوانیزه تولید می شود. بنابراین می توان گفت که پایه تولید ورق رنگی  نیز همین ورق های نورد سرد (روغنی ) می باشد.

ورق روغنی یا نورد سرد دارای وزن استاندارد ویژه هستند که تقریبا با آهن معمولی یکسان می باشد.

ورق های روغنی بسته به نوع آلیاژ و همچنین عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی آنها به چند دسته کلی تقسیم می شوند:

* ورق های معمولی (مانند  ST12 )

* ورق های نیمه کشش (مانند  ST13 )

* ورق های فوق کشش (مانند  ST14 )

ورق روغنی به طور کلی و استاندارد از ضخامت ۳۰ صدم میلی متر الی ۳ میلی متر تولید می شوند و دارای دو عرض استاندارد ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر هستند.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران