• خانه
  • بررسی و پیش بینی بازار دلار، بورس و طلا در هفته آتی

بررسی و پیش بینی بازار دلار، بورس و طلا در هفته آتی
اشتراک
1398/07/01
0 نظر

بررسی و پیش بینی بازار دلار، بورس و طلا در هفته آتی

بررسی های انجام شده حاکی از آن است که هیچ کدام از بازارهای ارز، بورس و طلا در هفته گذشته رشد قابل توجهی نداشته است. ولی با این وجود بهترین بازار مربوط به ارز می باشد زیرا نرخ ارز در هفته گذشته بدون تغییر مانده است، این در حالی ایست که بازار سهام و طلا در هفته گذشته به صورت نزولی بوده است.

حال سوال اینجاست بازار دلار، سهام و طلا در هفته پیشرو چگونه خواهد بود؟
وضعیت گذشته بازار در هفته گذشته: بورس بازدهی مثبت ۳٫۳۰ درصد، دلار بازدهی مثبت ۰٫۴۳ درصد، سکه بازدهی منفی ۰٫۹۷ درصد و طلای ۱۸ عیار بازدهی منفی ۰٫۷۹ درصد.
از سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی بر‌می‌آید که بورس همچنان امید به رشد دارد و ارز در انتظار روزهای آرام است و طلاداران آینده امیدبخشی را پیش‌روی خود نمی‌بینند. اما در هفته اخیر بازار سهام به دلایل مختلف از جمله نااطمینانی‌های سیاسی از رشد بازماند و ارز با طی کردن روزهای آرام هیچ تغییری را ثبت نکرد و طلا هم طبق پیش‌بینی قبلی بار دیگر یک بازدهی منفی از خود بر جای گذاشت.
وضعیت فعلی بازارها:  دلار بدون تغییر، طلای ۱۸ عیار بازدهی منفی ۰٫۳۱ درصد، سکه طلا بازدهی منفی ۰٫۸۴ درصد و بورس بازدهی منفی ۱٫۹۲ درصد.

سیگنال‌های سیاسی به بازارها
طی چند روز اخیر اخبار متفاوت سیاسی منتشر شده که احتمالا هر کدام بتوانند به نوعی بر بازارها تاثیری بگذارند. برای ورود وزیر امور خارجه و رئیس جمهور ایران به نیویورک، ادعای وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه آمریکا به دنبال راه‌حلی صلح‌آمیز در منطقه است، انتشار خبر دیدار احتمالی رئیس جمهور فرانسه با رئیس جمهور آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برای گفتگو بر سر ایران، اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه پاسخ به حملات علیه عربستان سعودی در حال حاضر ضروری نیست و مذاکرات مجدد هند با آمریکا برای از سرگیری واردات نفت از ایران از جمله اخباری است که شاید حاوی سیگنال‌های امیدبخشی برای بازارهای داخلی باشند.
در عین حال اظهارات تهدیدآمیز آمریکا همچنان هم وجود دارد که با واکنش تند وزیر امور خارجه ایران مواجه شد. محمد جواد ظریف گفته است: اقدام نظامی علیه ایران به جنگ تمام عیار منجر می‌شود.
از سوی دیگر حسن روحانی هم بیان کرده است: با فشار حداکثری مذاکره ناممکن است، آمریکایی‌ها اگر به دنبال مذاکره هستند همه فشارها علیه ایران را متوقف کنند. این سخنان درحالیست که اخیرا تحریم‌های آمریکا تشدید شد.
با این حال بلومبرگ در گزارشی نوشت: تحریم‌های جدید آمریکا که ترامپ از آنها سخن گفته، نمی‌توانند چیز زیادی بر فشارهای اقتصادی آمریکا علیه ایران بیفزایند
بدین ترتیب به نظر می‌رسد اخبار سیاسی دسته اول بر دسته دوم که حاوی نااطمینانی باشند تا حدی غلبه دارند. حتی پس از شنیده شدن برخی نگرانی‌ها در پی اعلام وضعیت نارنجی در برخی صنایع پتروشیمی، اعلام شد که این وضعیت مربوط به رزمایش‌های نوبه‌ای در حوزه پدافند غیرعامل بوده و ناظر بر احتمال شکل‌گیری تهدید محتملی نیست.

 

 

سیگنال‌های اقتصادی به بازارها
یورونیوز گزارش داده که گروهی از دیپلمات‌های سوئیسی از چند ماه پیش تاکنون به دنبال ایجاد یک کانال بانکی قانونی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران هستند تا بتوانند از این طریق زمینه ادامه فعالیت عادی شرکت‌های بزرگ دارویی و غذایی این کشور در ایران را فراهم کنند.
رئیس کل بانک مرکزی هم دو خبر مهم را اعلام کرده، یکی راه‌اندازی عملیات بازار باز در دستور کار بانک مرکزی است و خبر دوم اینکه رشد اقتصادی ایران در بخش غیرنفتی طی بهار امسال مثبت البته در حد ۰٫۴ درصد شده است.
این سیگنال‌های مثبت برای بازار سهام و منفی برای بازار ارز و طلا درحالیست که در هفته اخیر نرخ بهره در آمریکا مجددا کاهش یافت. خبری که بر روند قیمت طلای جهانی اثر گذاشت و معامله‌گران طلا را بیشتر از قبل محتاط کرد.
بدین ترتیب در روزهایی که به نظر می‌رسد قیمت ارز و طلا تحت فشار عواملی برای کاهش ارزش هستند بازار سهام همچنان چشم‌انداز مناسبی با توجه به سیگنال‌های اقتصادی و سیاسی هفته اخیر دارد. با این حال اگر روند اخبار سیاسی این هفته نیز به مانند هفته گذشته باشد احتمال رفتاری مشابه هفته قبل توسط بورس قابل پیش‌بینی است. همچنین شاید گروه پتروشیمی‌ها در بورس روزهای سختی را در هفته پیش‌رو داشته باشند.


 

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران