• خانه
  • رشد تولید و چالش‌های صنعت فولاد هرمزگان

رشد تولید و چالش‌های صنعت فولاد هرمزگان
اشتراک
1403/04/10
0 نظر

رشد تولید و چالش‌های صنعت فولاد هرمزگان

مقدمه
شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان یکی از پیشتازان صنعت فولاد کشور، در فصل بهار امسال توانست با رکوردشکنی‌های متعدد در فروردین و اردیبهشت‌ماه، به رشد ۴.۳ درصدی تولید دست یابد. با این حال، تداوم این وضعیت نیازمند کاهش محدودیت‌ها و تأمین به‌موقع انرژی است. عطاالله معروفخانی، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان، در گفت‌وگو با رسانه‌ها به تشریح چالش‌ها و دستاوردهای این شرکت پرداخته است.

تحقق شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»

عطاالله معروفخانی با اشاره به نام‌گذاری سال جاری از سوی رهبری با عنوان «جهش تولید با مشارکت مردم» بیان کرد: در طول یک دهه گذشته، رهبر معظم انقلاب با توجه به اهمیت رشد اقتصادی، هر سال یک شعار اقتصادی انتخاب می‌کردند. خوشبختانه در سه سال اخیر با تلاش‌های کارکنان و کارگران زحمتکش و جهادگر فولاد هرمزگان، شرایط خوبی در شرکت رقم خورد. بااین‌حال، تداوم این شرایط و تحقق جهش تولید مستلزم درک اهمیت تولید و یافتن بهترین راهکارها است.

لزوم حمایت از صنعت فولاد

معروفخانی افزود: مهم‌ترین دغدغه امروز همه ما تولید است که می‌تواند به رشد اقتصادی کشور منجر شود. تولید به کشور قدرت می‌بخشد و باعث رشد شاخص‌های اقتصادی، حفظ ارزش پول ملی، ایجاد اشتغال، افزایش صادرات و... می‌شود. ازاین‌رو باید حمایت از تولید در اولویت نخست قرار گیرد و همه سازمان‌ها و دستگاه‌های متولی، برای حمایت از تولید پای کار بیایند.

اهمیت صنعت فولاد در رشد صنعتی کشور

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با بیان اینکه صنعت فولاد در دنیا یک صنعت مادر و پایه همه صنایع به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: پایه رشد صنعتی در همه کشورها توجه به صنعت فولاد بوده است. کشورهایی مانند چین، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه که توانستند جهش اقتصادی محقق کنند، به صنعت فولاد اهمیت زیادی دادند و حتی برای تولید فولاد به واردات مواد اولیه و انرژی روی آوردند. توانستند با تولید فولاد خام، محصولات فولادی و فولادهای آلیاژی، رشد اقتصادی برای کشور خود رقم بزنند و در بین قدرت‌های برتر اقتصادی دنیا قرار بگیرند.

چالش‌های تأمین انرژی
معروفخانی اضافه کرد: مسئولان کشور ما نیز با درک اهمیت صنعت فولاد و سایر صنایع فلزی، سند چشم‌انداز بیست‌ساله تا افق ۱۴۰۴ را تدوین و اجرا کردند. در این سند به رشد تولید در صنعت فولاد و افزایش آن به ۵۵ میلیون تن تا افق ۱۴۰۴ تأکید شده است. خوشبختانه توسعه صنعت فولاد به‌گونه‌ای رقم خورده است که به‌جرئت می‌توان گفت در میان همه صنایع و اهدافی که در سند بیست‌ساله کشور تنظیم شده، صنعت فولاد از همه جلوتر است و به نظر می‌رسد به هدف تعیین‌شده دست خواهد یافت. اما یکی از مهم‌ترین دلایل عدم دست‌یابی به ظرفیت اسمی در صنعت فولاد، کمبود انرژی است.

رشد تولید در فولاد هرمزگان با وجود محدودیت انرژی
معروفخانی با اشاره به وضعیت تولید فولاد هرمزگان در سال‌های اخیر، تصریح کرد: فولاد هرمزگان ثابت کرده که در رشد تولید پیشتاز است و از هر فرصتی برای رکوردشکنی استفاده می‌کند. در سه سال اخیر این شرکت موفق شده یک بار از ظرفیت اسمی واحد فولادسازی و یک بار هم از ظرفیت اسمی واحد احیا مستقیم عبور کند و رکورد تولید سالیانه برجای بگذارد.

دستاوردهای تولیدی بهار امسال
وی در خصوص میزان تولید محصولات فولاد هرمزگان در فصل بهار بیان کرد: در سه ماه نخست امسال توانستیم ۵۰۴ هزار و ۳۰۶ تن آهن اسفنجی، ۴۴۰ هزار و ۸۳۲ تن تختال فولادی، ۲۴ هزار و ۸۴۹ تن بریکت و ۲۹ هزار و ۴۴۵ تن آهک تولید کنیم. خوشبختانه تولید آهن اسفنجی رشد ۷.۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. همچنین مجموع تولید شرکت در این مدت به ۹۹۹ هزار و ۴۳۲ تن رسیده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل یعنی ۹۵۸ هزار و ۱۹۲ تن، رشد ۴.۳ درصدی را نشان می‌دهد.

محدودیت‌های انرژی و راه‌حل‌های پیشنهادی
مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با اشاره به شروع محدودیت‌های برق برای صنعت فولاد کشور، اظهار کرد: متأسفانه در سال جاری محدودیت‌ها زودتر از هر زمان دیگری برای صنعت فولاد کشور و فولاد هرمزگان اعمال شده است. تلاش می‌کنیم با رایزنی و مساعدت مسئولان استانی و وزارت نیرو، سهمیه بیشتری از برق دریافت کنیم تا دچار افت تولید نشویم. بدون فراهم آمدن زیرساخت‌ها هرگز نمی‌توان جهش تولید را محقق کرد و این مهم نیازمند برنامه‌ریزی و مساعدت مسئولان و هماهنگی میان سازمان‌های متولی است.

آینده صنعت فولاد هرمزگان
معروفخانی سهم فولاد هرمزگان از توسعه صنعت فولاد در استان هرمزگان را چشمگیر دانست و بیان کرد: هم‌اکنون ده‌ها پروژه بزرگ توسعه‌ای به ارزش بیش از ۲ میلیارد یورو در دست اقدام داریم که با به ثمر رسیدن آن‌ها ظرفیت تولید به ۳.۳ میلیون تن تختال خواهد رسید. برای این توسعه تمهیداتی اندیشیده‌ایم که ازجمله آن می‌توان به احداث یک نیروگاه مشترک با فولاد مبارکه و فولاد سنگان اشاره کرد. درصورتی‌که پروژه‌های فولاد هرمزگان به بهره‌برداری برسند، شاهد جهش اقتصادی در استان هرمزگان و صنعت فولاد کشور خواهیم بود.

نتیجه‌گیری
رشد تولید فولاد هرمزگان در فصل بهار و تلاش‌های مستمر کارکنان این شرکت نشان‌دهنده پتانسیل بالای صنعت فولاد ایران است. با این حال، تحقق جهش تولید و دستیابی به اهداف تعیین‌شده در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ نیازمند تأمین انرژی به‌موقع و حمایت همه‌جانبه از این صنعت مادر است.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران