• خانه
  • اعتراض انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به تخصیص ارز برای واردات ورق‌های فولادی

اعتراض انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به تخصیص ارز برای واردات ورق‌های فولادی
اشتراک
1403/04/03
0 نظر

اعتراض انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به تخصیص ارز برای واردات ورق‌های فولادی

تضعیف تولید ملی و هدر رفت سرمایه‌گذاری‌ها

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با انتشار نامه‌ای اعتراضی، نگرانی خود را نسبت به تخصیص ارز برای واردات ورق‌های فولادی اعلام کرد. این انجمن تاکید کرد که واردات ورق‌های فولادی که تولید داخلی مازاد بر نیاز دارد، توجیهی ندارد و موجب تضعیف تولید داخلی و هدر رفت سرمایه‌گذاری‌ها می‌شود.
در نامه سید رسول خلیفه سلطانی، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به محتشمی‌پور، معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت آمده است که نسبت حجم معامله به عرضه در سه ماهه اول سال جاری برای ورق سرد به ۷۵ درصد و برای ورق گالوانیزه به ۵۵ درصد رسیده است. این در حالی است که آمار واردات دو ماهه نیز حاکی از تداوم رشد واردات این ورق‌ها به کشور است و حدود ۵۰ درصد ظرفیت تولید کارخانجات ورق سرد و ۷۰ درصد ظرفیت تولید کارخانجات ورق پوشش‌دار خالی است.
این انجمن همچنین به عدم وجود استراتژی و برنامه در واردات مقاطع فولادی و واردات محصولات فولادی بدون کیفیت اعتراض کرده و اشاره کرده است که واردات بی‌رویه این محصولات، در شرایطی که توان تولید آن در داخل کشور وجود دارد، باعث تضعیف تولید داخلی و هدر رفت سرمایه‌گذاری‌ها می‌شود.
در این نامه، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران درخواست بازنگری در رویکردهای مربوط به واردات ورق‌های فولادی و تعیین وقت جلسه‌ای برای ملاقات تولیدکنندگان با معاونت معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت را مطرح کرده است. این انجمن تاکید کرد که اختصاص ارز برای واردات ورق‌های فولادی در شرایط رکودی فعلی، موجب کاهش تولید کارخانجات و پیامدهای اجتماعی و مالی متعدد برای تولیدکنندگان ورق‌های فولادی خواهد شد که برخلاف شعار سال مبنی بر جهش تولید است.
 
 
 
 

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران