• خانه
  • توقف صادرات فولاد ایران به ‌زودی

توقف صادرات فولاد ایران به ‌زودی
اشتراک
1403/04/03
0 نظر

توقف صادرات فولاد ایران به ‌زودی

 شوک نیمایی به بازار فولاد

صادرات فولاد ایران در آستانه توقف قرار دارد، حسین وجودی‌یزدی، مدیرعامل شرکت خدمات عمومی فولاد ایران، با اشاره به قانون کمیته برگشت ارز حاصل از صادرات، تأکید کرد که صادرات فولاد دیگر توجیه اقتصادی ندارد و رکود بازار و تأثیر آن بر زندگی مردم طی چند ماه آینده مشهود خواهد شد.
کمیته برگشت ارز حاصل از صادرات در اسفندماه سال گذشته، تمامی صادرکنندگان زنجیره فولاد را ملزم کرد تا از اول فروردین سال جاری، ۱۰۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کنند. این در حالی است که پیش از این، صادرکنندگان تنها ۸۰ درصد ارز خود را در این سامانه عرضه می‌کردند یا در قبال آن واردات انجام می‌دادند.

تأثیر تعهد ارزی بر صادرات فولاد

وجودی‌ یزدی درباره این قانون و تأثیر آن بر بازار فولاد و صادرات آن: این تصمیم می‌تواند بازار را به رکود کشانده و تأثیر منفی بر رونق تجارت‌های خارجی بگذارد. صادرکنندگان به دلیل اجبار به بازگرداندن کل مبلغ ارز حاصل از صادرات، انگیزه خود را برای تجارت از دست می‌دهند.
وی افزود که صادرکنندگان فولادی دیگر نمی‌توانند در قبال واردات، صادرات داشته باشند. پیش از این، صادرکنندگان مواد اولیه خود را بدون اینکه در صف تخصیص ارز بمانند، با ارز صادراتی خود وارد می‌کردند. اما اکنون باید در سامانه نیما ثبت سفارش کرده و منتظر بمانند. طبیعتاً به‌زودی تأثیر آن بر تجارت‌های مرتبط با فولاد نمایان خواهد شد.
وجودی‌ یزدی با اشاره به آمار منتشر شده درباره میزان صادرات فولاد گفت: اعداد و ارقام افت بیش از 50 درصدی صادرات در سال 1403 را نشان می‌دهند. بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت که صادرات فولاد در ماه‌های آینده متوقف خواهد شد.
وی اجازه دادن به صادرکنندگان برای واردات مواد اولیه ضروری، طلا یا دیگر تجهیزات مورد نیاز کشور را یکی از راهکارهایی دانست که می‌تواند به رونق صادرات در این صنعت کمک کند.
در پایان، وجودی‌یزدی ابراز امیدواری کرد که دولت آینده با سرعت نسبت به اصلاح این قانون، جهت تحقق شعار سال مقام معظم رهبری، اقدامات لازم را به عمل آورد.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران