• خانه
  • رشد قیمت ورق گرم صادراتی چین و هند به ویتنام

رشد قیمت ورق گرم صادراتی چین و هند به ویتنام
اشتراک
1401/09/21
0 نظر

رشد قیمت ورق گرم صادراتی چین و هند به ویتنام

تازه ترین گزارش‌ها از بازار جهانی فولاد از رشد قیمت ورق گرم صادراتی چین و هند به ویتنام و همچنین کاهش تمایل خریداران به خرید این محصول فولادی در بازار جهانی حکایت دارد. البته به دلیل تفاوت قیمتی میان پیشنهادات خریداران و کارخانه‌ها، میزان تجارت «محدود» گزارش شده است.
براساس جدیدترین شماره نشریه متال بولتن، در ۷ روز منتهی به ۹ دسامبر (۱۸ آذرماه ۱۴۰۱)، پس از اینکه عرضه‌کنندگان ورق گرم در چین و هند قیمت پیشنهادی صادرات به ویتنام را افزایش دادند، قیمت این محصول افزایش یافت. در همین حال، به دلیل تفاوت قیمتی میان پیشنهادات خریداران و کارخانه‌ها، میزان تجارت «محدود» گزارش شده است. در آغاز این هفته، قیمت‌های پیشنهادی کارخانه‌های چینی برای ورق گرم SAE1006-grade با شیوه معاملاتی cfr ویتنام در بازه قیمتی ۵۸۰ تا ۵۹۰ دلار به ازای هر تن اعلام شده است که این بازه قیمتی نسبت به هفته گذشته ۱۰ تا ۲۰ دلار کاهش به ازای هر تن را نشان می‌دهد.

با این حال، رشد قیمت این محصول در بازار معاملات فیوچرز شانگهای (SHFE)، برخی صادرکنندگان چینی را ترغیب به افزایش قیمت‌های پیشنهادی ورق گرم SAE-grade به بازه قیمتی ۶۰۰ تا ۶۰۵ دلار به ازای هر تن با شیوه معاملاتی cfr ویتنام کرد اما بسیاری از تاجران و کارخانه‌ها از اعلام قیمت‌های پیشنهادی خود پیش از پایان هفته، خودداری کردند.

همچنین شنیده شده است که فولادسازان هند ورق گرم با شیوه معاملاتی cfr ویتنام را در بازه قیمتی ۵۷۰ تا ۵۷۵ دلار به ازای هر تن عرضه کردند. در این راستا، یک تاجر ویتنامی گفته است که بالاترین قیمت پیشنهادی کارخانه‌های هندی، ۶۰۰ دلار به ازای هر تن با شیوه معاملاتی cfr ویتنام بوده است.

در همین حال، در هفته گذشته معاملات ورق گرم صادراتی هند به ویتنام با شیوه معاملاتی cfr، بازه قیمتی ۵۵۵ تا ۵۶۰ دلار به ازای هر تن را نشان می‌دهد. یک تاجر ویتنامی در این رابطه گفت:”بهبود شرایط بازار با کاهش محدودیت‌های پیشگیری از شیوع کووید-۱۹ مشهود است اما ما نمی‌توانیم حقیقت بازار ضعیف تقاضای ورق گرم ویتنام به دلیل کاهش صادرات فولاد پوشش‌دار این کشور را نادیده بگیریم.”

همچنین یک خریدار ویتنامی در بازار عنوان می کند:” در طول این هفته، بیشتر پیشنهادهای قیمتی که از طرف خریداران می‌شنویم، نمادین هستند، زیرا تقاضای واقعی برای این محصول بسیار ضعیف است. با نزدیکی به تعطیلات سال جدید، تمایل خریداران بیش از این کاهش خواهد یافت.” وی افزود:” تاکنون بسیاری از کارخانه‌ها، برای تولیدات خود تا ماه فوریه به میزان کافی محصول خریداری کردند. آنها برای ساخت روابط کاری، حجم کمی را از عرضه‌کنندگان داخلی خریداری خواهند کرد.”

در طول این هفته، پیشنهادات قیمتی خریداران برای ورق گرم SAE1006-grade با شیوه معاملاتی cfr ویتنام در بازه ۵۵۰ تا ۵۶۰ دلار به ازای هر تن بوده که این آمار پیش از واکنش خریداران به رشد قیمت در بازار معاملات فیوچرز شانگهای (SHFE) گزارش شده است. همچنین قیمت‌های پیشنهادی بیش از ۵۷۰ دلار به ازای هر تن شنیده شده است، اما فعالان بازار می گویند که این پیشنهادات تنها برای حجم کمی بوده و به نمایندگی از همه خریداران ویتنامی نبوده است.

ارزیابی فست‌مارکتز نشان می دهد: قیمت ورق گرم فولادی با ضخامت ۲ تا ۳ میلی‌متر SAE1006-grade، cfr ویتنام ۵۵۰ تا ۵۶۰ دلار به ازای هر تن بود که این بازه قیمتی نسبت به هفته گذشته، ۱۴ تا ۲۰ دلار به ازای هر تن افزایش یافت. این محصول در هفته گذشته در بازه قیمتی۵۳۰ تا ۵۴۶ دلار به ازای هر تن معامله می‌شد.

علاوه بر این، در طول هفته قیمت‌های پیشنهادی فولادسازان تایوان برای صادرات ورق گرم به ویتنام با شیوه معاملاتی cfr در بازه ۵۷۰ تا ۵۸۰ دلار به ازای هر تن شنیده شده درحالی که پیشنهادات ژاپن ۵۸۵ دلار به ازای هر تن گزارش شده، این درحالی است که مذاکرات میان فروشندگان و خریداران برای محصولات ژاپن، کره جنولی و تایوان محدود بوده است، زیرا میان قیمت مدنظر خریداران و پیشنهادات کارخانه‎‌ها، تفاوت قیمتی دیده می‌شد.

در این میان، بسیاری از فعالان بازار بازه قیمتی معقول برای این محصول را بین ۵۵۰ تا ۵۶۰ دلار به ازای هر تن با شیوه معاملاتی cfr ویتنام عنوان کردند.

براساس ارزیابی فست‌مارکتز، قیمت ورق گرم فولادی (مبدا ژاپن، کره، تایوان)، cfr ویتنام ۵۵۰ تا ۵۶۰ دلار به ازای هر تن بود که این بازه قیمتی نسبت به هفته گذشته، ۱۰ تا ۲۰ دلار به ازای هر تن افزایش یافت. این کالا در هفته گذشته با قیمت ۵۴۰ دلار به ازای هر تن معامله می‌شد.

 

منبع: فولادبان

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران