• خانه
  • قیمت رقابتی فولاد داخلی و وارداتی - گرانی بهای لوازم خانگی با استمرار گرانی فولاد

قیمت رقابتی فولاد داخلی و وارداتی - گرانی بهای لوازم خانگی با استمرار گرانی فولاد
اشتراک
1399/07/15
0 نظر

قیمت رقابتی فولاد داخلی و وارداتی - گرانی بهای لوازم خانگی با استمرار گرانی فولاد

به گفته عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اگر تولیدکنندگان محصولات پایین دست و سازندگگان مسکن، از فولاد وارداتی با ارزش دلار آزاد بجای فولاد داخلی استفاده کنند برای آنها دارای صرفه اقتصادی خواهد بود.

هرچند تولیدکنندگان فولاد باید محصولات تولیدی خود را در بورس عرضه کنند، اما از آنجا که در عمل از این امر خودداری می‌کنند، کالاهایی مانند ورق فولادی، فولادهای آلیاژی و... گرانتر از نرخ وارداتی این محصول به دست تولیدکنندگان صنایع پایین دستی می‌رسد. در برخی موارد به دلیل نابسامانی بازار فولاد، اگر تولیدکنندگان پایین دست و سازندگان مسکن، به جای خرید فولاد داخلی، فولاد مورد نیاز خود را از مسیر واردات با نرخ ارز آزاد تامین کنند، برای آنها ارزانتر و به صرفه تر خواهد شد.

تولید فولاد ارزبری ندارد
 این روند قیمت‌گذاری مناسب و منطقی نیست زیرا ماده اولیه تولید فولاد یعنی سنگ آهن داخلی است از سوی دیگر تولید فولاد ارزبری ندارد و هزینه‌های آب، برق و گاز ریالی است. این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه هرچند باید به تامین فولاد با قیمت مناسب برای تولیدکنندگان داخلی توجه کرد اما باید به جلوگیری از قاچاق با بهانه ارزان بودن این محصول در داخل کشور نیز باید توجه شود، ادامه داد: از آنجایی که فولاد محصولی صادراتی است باید میان قیمت این محصول با ارز نیمایی یا بازار آزاد تناسبی وجود داشته باشد تا از قاچاق این کالا به خارج از کشور جلوگیری شود اما حاشیه قیمتی فولاد باید منطقی باشد.

فولاد باید به گونه‌ای در بورس قیمت‌گذاری شود که از بهای جهانی کمتر باشد، با این روش از یک سو نیاز تولیدکنندگان داخلی با قیمت مناسب تامین خواهد شد و از سوی دیگر از قاچاق به خارج از کشور جلوگیری می‌شود.

تاثیر رشد قیمتی فولاد بر گرانی لوازم خانگی
به گفته عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، تولیدکنندگان فولاد قیمت محصولات تولید خود را با نرخ جهانی تطبیق می‌دهند و این روش قیمت‌گذاری به تولیدکنندگان پایین دست نیز منتقل خواهد شد که منجر به تشدید گرانی در زنجیره محصولاتی مانند لوازم خانگی و خودرو می‌شود. سقف و کف قیمت فولاد در بورس باید به گونه‌ای تعیین شود که از یک سو حاشیه سود منطقی(متناسب با قیمت جهانی) دیده شود و از سوی دیگر نیاز تولیدکنندگان تامین شود.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران