• خانه
  • قیمت دلار اشتباه بزرگ برای قیمت‌گذاری فولاد

قیمت دلار اشتباه بزرگ برای قیمت‌گذاری فولاد
اشتراک
1400/08/29
0 نظر

قیمت دلار اشتباه بزرگ برای قیمت‌گذاری فولاد

بهترین شاخص جهت قیمت‌گذاری ورق فولادی، ورق تولید داخل است

به گفته دبیر سندیکای لوله و پروفیل ایران: ورق تولید داخل میبایست مبنای قیمت و محاسبه قیمت تمام ‌شده ورق فولادی قرار گرفته شود، اگر مبنای قیمت بر حسب دلار تعیین شود، هیچ تاثیر مثبتی بر واحدهای تولید داخل نداشته و باعث رشد قیمت ورق فولادی خواهد شد، 
هزینه کالای تولید داخل از هزینه مبادله کالای وارداتی کمتر است و علت آن به دلیل اضافه شدن هزینه مبادله در ورق فولادی وارداتی است. در فرایند تولید ورق داخلی چندین بار یارانه به آن اختصاص داده میشود بر همین اساس برای تعادل قیمت ورق فولادی وزارت صمت طرح تجمیع ورق فولادی وارداتی و ورق تولید داخلی را ارائه نموده است. 
این طرح سبب جلوگیری از افرایش قیمت نمیشود ولی اقدام مناسبی برای کنترل قیمت ها خواهد بود. محصولات فولادی زمانی که وارد بورس کالا میشوند، به دلیل رقابت قیمت تمام ‌شده محصول بالاتر رفته و برهمین اساس صنایع تکمیلی نظیر لوازم خانگی، لوله پروفیل و صنایع خودروسازی میبایست اختلاف قیمت را پرداخت نمایند، به همین دلیل راهکار تجمیع قیمت ورق وارداتی با ورق تولید داخلی راهکاری قطعی جهت کاهش قیمت ها نمیباشند.
ایشان طرح تجمیع ورق تولید داخل با ورق وارداتی را غیرممکن دانسته، با در نظر گرفتن این موضوع که با تجمیع دو نوع ورق چگونه قیمت مناسب ورق مورد نیاز کشور را مشخص نموده در صورتی که قیمت ورق تولید داخل در هفته گذشته در بورس با در نظر گرفتن دلار نیمایی مبلغی بالاتر از قیمت جهانی را به خود اختصاص داده بود. 
به گفته دبیر سندیکای لوله و پروفیل ایران 
میانگین قیمت ورق CIS در چین طی هفته گذشته به ۸۶۰ دلار رسید که با احتساب دلار ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومانی نیمایی، مبلغی معادل ۲۰ هزار و ۳۸۰ تومان است. اما با قیمت درج شده در بورس یعنی قیمت ۲۱ هزار و ۳۵۳ تومانی و به همراه هزینه ۴۵۰ تومان پریمیوم از نظر قیمت کالای فروخته‌شده و مصرف‌کننده داخلی بالاتر از بازارهای بین‌المللی است. بر اساس این اختلاف قیمت مشخص میشود که ایران گران‌تر از بازارهای جهانی ورق وارداتی خریداری می کند. اگر مشکل به دلیل تأمین نیاز ورق فولادی برای صنایع داخلی باشد، واردات ورق راهکار خوبی است ولی از طریق طرح تجمیع، مشکل قیمت‌گذاری حل نمی‌شود. تنها راه برای قیمت گذاری محصولات فولادی، ورق تولید داخل و محاسبه آن می باشد و اگر بر مبنای دلار قیمت محاسبه گردد، هیچ تاثیری بر واحدهای تولید داخل نخواهد داشت و شاهد رشد قیمت محصولات و ورق فولادی خواهیم بود.
 

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران