• خانه
  • افزایش قیمت شمش صادراتی به علت محدودیت های مصرف برق

افزایش قیمت شمش صادراتی به علت محدودیت های مصرف برق
اشتراک
مدیر سایت
مقالات
1400/05/05
0 نظر

افزایش قیمت شمش صادراتی به علت محدودیت های مصرف برق

با افزایش روند قیمت فولاد صادراتی ایران، قیمت بیلت صادراتی ایران به طور قابل توجه ۲۱.۵ دلاری یا ۳.۵ درصدی به ازای هر تن افزایش داشت، با توجه به هفته گذشته میانگین آن ۶۴۱.۵ دلار بوده است. قیمت میانگین اسلب صادراتی ایران نیز در هفته گذشته ۷۵۰ دلار به ازای هر تن بود که تغییری را نشان نمی‌دهد.

قیمت فوبِ اسلب صادراتی ایران در هفته گذشته تغییری نداشت ودر محدوده ی قیمت ۷۴۰ تا ۷۶۰ دلار به ازای هر تن معامله شد. در هفته گذشته، قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران در بنادر کشور ۶۳۸ تا ۶۴۵ دلار به ازای هر تن بود که میانگین این قیمت‌ها نسبت به قیمت‌های ۲۳ تیر، افزایش ۳.۵ درصدی را نشان می‌دهد.

محدودیت‌های اعمال‌شده برای مصرف برق توسط فولادسازان ایرانی باعث کاهش تولید و کاهش معاملات در بازارهای صادراتی ایران شده و کاهش در دسترس بودن شمش صادراتی ایران، در کنار افزایش تقاضا از سوی بازار چین، افزایش قیمت شمش فولادی ایران در دو هفته اخیر را درپی داشته است.

یک فولادساز بزرگ ایرانی به متال بولتن گفته است: «ما که پیش از این روزانه ۱۰ هزار تن فولاد تولید می‌کردیم، الان (با محدودیت‌های مصرف برق) تنها روزانه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تن تولید فولاد داریم و سفارشات جدید را در حال حاضر نمی‌پذیریم و تنها برای تأمین سفارشات اسلب که از قبل داشته‌ایم، تولید می‌کنیم». افزایش قیمت شمش فولادی صادراتی ایران به دلیل «شوک برق» است، اما نکته نگران‌کننده این است که با کاهش شدید تولید، از حجم صادرات فولاد ایران کاسته شده که تداوم این امر علاوه بر صنعت فولاد کشور، برای ثبات قیمت‌ها در بازار ارز نیز می‌تواند نگران‌کننده باشد.

در نمودار زیر، روند قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران در یک ماه گذشته را ببینید:

روند قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران