• خانه
  • صدور فرمان دومین اجرای پروژه نورد گرم فولاد مبارکه

صدور فرمان دومین اجرای پروژه نورد گرم فولاد مبارکه
اشتراک
مدیر سایت
مقالات
1399/09/25
0 نظر

صدور فرمان دومین اجرای پروژه نورد گرم فولاد مبارکه

صدور فرمان دومین اجرای پروژه نورد گرم توسط وزیر صمت در بازدید از خطوط تولید فولاد مبارکه

اجرای پروژه دوم نورد گرم فولاد مبارکه در زمانی کوتاه‌ توسط وجیه ‌الله جعفری رئیس هیات عامل ایمیدرو با مساعدت مدیران این شرکت، فولاد مبارکه از جمله سازمان‌هایی است که با مدیران شایسته پیشین و فعلی خود با برنامه‌هایی کارآمد به ارتقای سطح دانش، فناوری، تولید، کارآیی، بهره‌وری و گسترش این شرکت همت کرده و طرح‌های توسعه خود را به‌خوبی دنبال کرده است.

یکی از برنامه‌های جدید وزارت صمت تامین سرمایه از محل بازار سرمایه است. امروز وقتی نقدینگی در کشور به بیش از ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده و پول‌های سرگردانی که در اقتصاد ایران برای بازارهای غیر کارآمد درحال چرخش است، وظیفه دولت، مدیران و سیاست‌گذاران در عرصه پول و ارز این است که نقدینگی را به سمت تولید سوق دهند. وی از رفع قوانین مزاحم و بوروکراسی اداری به‌عنوان دومین اقدام این وزارتخانه نام برد. در وزارتخانه به دنبال اجرایی کردن این راهبرد هستیم و به‌طور قطع آن را اجرا خواهیم کرد.  رزم‌حسینی با تاکید بر اینکه استان اصفهان سرآمد صنعت کشور است و سهم بزرگی در تولید ناخالص داخلی دارد، گفت: بسیاری از افراد کارآمد و مهم و دانشگاه‌های معتبر در دل این استان بوده و هست. 

همکاری در زمینه اجرای ابر پروژه نورد گرم 2 فولادمبارکه وظیفه ملی است
وجیه‌الله جعفری، معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایمیدرو نیز در حاشیه این بازدید، طرح نورد گرم 2 فولادمبارکه و تامین مواد اولیه را دو موضوع مهم و اساسی برای این مجموعه عظیم عنوان کرد و گفت: در رابطه با طرح نورد گرم 2 یکسری پیگیری‌ها باید انجام شود و به‌اتفاق همکاران و مجموعه مدیریتی فولادمبارکه (تلاش داریم) در یک بازه زمانی کوتاه این موضوع را به نتیجه برسانیم.  

وی با بیان اینکه به‌عنوان نهاد ناظر وظیفه خود می‌دانیم درخصوص تامین مواد اولیه، فولاد مبارکه را همراهی کنیم، تصریح کرد: سعی می‌کنیم در بازه زمانی کوتاه بسته‌ای برای تامین بدون دغدغه مواد اولیه فولادمبارکه تدوین کنیم. جعفری خاطر نشان کرد: در زمینه تامین مواد اولیه قطعا همکاری ایمیدرو، وزارتخانه و وزیر صمت را شاهد خواهیم بود.

افزایش سرمایه در فولادمبارکه 
گروه فولادمبارکه به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان و بزرگ‌ت رین فولادساز منطقه خاورمیانه و منطقه منا (خاورمیانه شمال آفریقا) با سهم 20 درصدی تولید فولاد است و ارزش بازار این شرکت امروز به بالای 300 هزار میلیارد تومان رسیده است. درحال‌حاضر 2/7 میلیون تن فولاد در داخل شرکت تولید می‌شود و در گروه فولادمبارکه (فولادمبارکه، فولاد هرمزگان و فولاد سبا) نیز ظرفیت تولید به حدود 2/10 میلیون تن افزایش یافته است. عظیمیان تصریح کرد: حدود هزار کارخانه در کشور تامین کالا و مواد مصرفی فولادمبارکه را برعهده دارند و حدود 3 هزار کارگاه نیز از محصولات این شرکت در خطوط تولید خود استفاده کرده و ورق فولادمبارکه را به محصولات نهایی تبدیل می‌کنند.  وی با اشاره به اینکه درحال‌حاضر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم حدود 350 هزار فرصت شغلی در زنجیره تولید فولادمبارکه به‌وجود آمده، گفت: علاوه بر هلدینگ‌های موجود در گروه، یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های مالی کشور توسط مبارکه در حال تاسیس و راه‌اندازی است. 

وی از وجود زنجیره کامل تولید در فولادمبارکه به‌عنوان عامل اصلی افزایش سود و درآمد این شرکت نام برد و خاطرنشان کرد: فروش مبارکه در سال 97 حدود 23 هزار میلیارد تومان بوده، سال 98 حدود 40 هزار میلیارد تومان و امسال پیش‌بینی می‌شود این عدد به مرز 55 هزار میلیارد تومان فروش برسد. به همین دلیل می‌توان گفت فولادمبارکه در کنار اینکه یک بنگاه صنعتی است، یک بنگاه اقتصادی هم هست که در بازار سرمایه نقش بسیار مهمی دارد.

وی در تشریح عملکرد خطوط تولید این شرکت گفت: مبارکه در 8 ماه سال‌جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل روند روبه‌رشدی داشته به‌گونه‌ای‌که تولید گندله در بازه زمانی مذکور سال 97 نزدیک به 6 میلیون تن بوده و امسال به حدود 7 میلیون تن افزایش یافته است. در آهن اسفنجی از 7 میلیون تن به 7 میلیون و 800 هزار تن؛ در فولاد خام از 6 میلیون و 200 هزار تن به 6 میلیون و 690 هزار تن رسیده‌ایم. 

عظیمیان با بیان اینکه شرکت در سال گذشته با افت تولید مواجه شده تصریح کرد: دو دلیل عمده، نرسیدن مواد اولیه و قطعی حدود دو ماهه گاز است که می‌طلبد مسوولان نسبت به آن چاره‌اندیشی کنند.  به گفته وی، به‌خاطر داشته باشیم فولادمبارکه در سال 98 حدود 2500 میلیارد تومان به دلایلی که اشاره شد متضرر شد. نباید فراموش کرد که فولادمبارکه از معدود کارخانه‌هایی است که بیشتر از ظرفیت اسمی خود می‌تواند تولید کند اما این باعث تاسف است که ما بتوانیم تولید کنیم ولی به‌خاطر کمبود مواد اولیه تولید نکنیم.  مدیرعامل فولادمبارکه تاکید کرد: این شرکت برای کنترل و آرامش بازار سعی می‌کند که کالا را به مشتری و مصرف‌کننده برساند و بنا بر تاکید مسوولان وزارتخانه برای تامین حداکثری بازار داخل، امسال کاهش 32 درصدی صادرات را شاهد بودیم. اگرچه کاهش صادرات در درازمدت برای سازمان مشکلات خاص خود را به همراه دارد.  وی از ایجاد هلدینگ مالی در فولادمبارکه خبر داد و گفت: از سال 97 تا به‌حال سرمایه ثبتی فولادمبارکه از 7 هزار و 500 میلیارد تومان تا دی ماه سال‌جاری با تصویب و تصمیم مجمع عمومی پیش‌رو به 30 هزار میلیارد تومان خواهد رسید. عظیمیان تصریح کرد: بسیاری از شرکت‌های بورسی از محل تجدید ارزیابی ممکن است نسبت به افزایش سرمایه اقدام کنند ولی افزایش سرمایه در فولادمبارکه کاملا واقعی است و از محل سود توزیع نشده و انباشت‌شده سهامداران انجام می‌شود، از این رو سهام مبارکه سهام بسیار ارزشمندی است.  وی با بیان اینکه به‌دلیل التهاباتی که در دو سه ماه گذشته پیش آمد اولین مجوز ایجاد سهام خزانه به نام فولادمبارکه صادر شده است، گفت: درحالی‌که هیچ شرکت بورسی حق ندارد سهام خودش را بخرد، اما راهکاری که سازمان بورس ایجاد کرد که صف فروش ایجاد نشود با تاسیس صندوق سهام خزانه حدود 2700 میلیارد تومان سهام خود را خرید کردیم و این میزان تا 4 هزار میلیارد تومان قابل افزایش است.

 به گفته مدیر عامل فولادمبارکه، چنانچه تاسیس صندوق (سرمایه‌گذاری) بازار‌گردانی با سرمایه 800‌میلیارد تومان و افزایش 4 برابری سرمایه ثبتی به 30‌هزار میلیارد تصویب شود، در دی‌ماه بزرگ‌ترین شرکت با سرمایه ثبتی فولادمبارکه خواهد بود. 

وی از تعریف حدود یک میلیارد یورو پروژه در فولادمبارکه خبر داد و افزود: 20 هزار میلیارد تومان نیز سهم داخل است که به پیمانکاران داخلی در سراسر کشور واگذار می‌شود که در راستای دستور مقام معظم رهبری برای جهش تولید، اقدام موثری خواهد بود.  عظیمیان از پروژه نورد گرم 2 فولادمبارکه به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین پروژه‌های حوزه صنعت فولاد کشور نام برد و تصریح کرد: با تولید ورق خام مورد نیاز تولید لوله‌های انتقال نفت و گاز ترش از گوره به جاسک نشان دادیم که در حوزه تولید فولاد خام از دنیا عقب نیستیم و همپای دنیا جلو رفته‌ایم ولی در تولید ورق از دنیا عقبیم، اگر ما در 3 تا 5 سال آینده ورق‌های فولادی با گرید جدید تولید نکنیم فولادمبارکه نیز به سرنوشت کارخانه‌های عقب‌مانده کشور دچار خواهد شد.  وی از پروژه اجرای تکنولوژی نسل چهارم (تکنولوژی) در فولادمبارکه به‌عنوان «ابرپروژه» در دست اجرای این شرکت یاد و تصریح کرد: این شرکت اکنون نسل سوم تکنولوژی است و دنیا به سمت نسل چهارم که بسیار هوشمند است پیش می‌رود.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران