• خانه
  • آغاز تولید ۵ میلیون گندله در اپال پارسیان سنگان

آغاز تولید ۵ میلیون گندله در اپال پارسیان سنگان
اشتراک
1396/09/08
0 نظر

آغاز تولید ۵ میلیون گندله در اپال پارسیان سنگان

 

طرح گندله سازی ۵ میلیون تن اپال سنگان پارسیان به احتمال فراوان در هفته وحدت بطور رسمی به بهره برداری می رسد.

دکتر محمد مسعود سمیعی نژاد مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری پارسیان در گفتگو با معدن ۲۴ گفت:طرح ۵ میلیون تنی گندله شرکت اپال سنگان پارسیان با سرمایه گذاری ۱۲۰۰ میلیارد تومان به احتمال فراوان در اوایل آذر ماه همزمان با هفته وحدت بطور رسمی به بهره برداری می رسد.

سمیعی نژاد خاطر نشان کرد: طراحی این کارخانه بطور کامل توسط مهندسان ایرانی انجام پذیرفته و ساخت ۷۰ درصد تجهیزات این کارخانه نیز در داخل صورت گرفته است و شرکت های مهندسی خارجی بعد از راه اندازی خط تمامی موارد اصولی یک واحد گندله سازی را تایید کردند.

وی افزود:این شرکت فعلا برنامه ای برای صادرات گندله ندارد و تکمیل زنجیره تولید هدف اصلی شرکت است.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری پارسیان گفت:جلو گیری از خام فروشی طبق فرمایش مقام معظم رهبری،تکمیل زنجیره فولاد و ایجاد ارزش افزوده سه برنامه مهم اپال سنگان پارسیان است.

وی افزود:اعتقاد داریم با تکمیل زنجیره فولاد و صادرات محصول نهایی می توانیم سهم معدن در تولید ناخالص داخلی را افزایش دهیم.

سمیعی نژاد افزود:مشارکت شرکت سرمایه گذاری پارسیان و ایمیدرو در تکمیل زنجیره فولاد در سنگان یکی از موفق ترین طرحهای معدنی در کشور بوده است.چراکه اعتقاد داریم در شرایط کنونی بخش خصوصی خرد نمی تواند وارد سرمایه گذاری های کلان شود و نهاد های مالی و دولتی می توانند بعد از سرمایه گذاری مشترک در طرحهای فولادی و معدنی سهام آن را در بورس عرضه و نهاد های خصوصی از آن منتفع شوند.

وی در مورد نحوه سرمایه گذاری در معدن دولتی سنگان گفت:ما اعتقاد داریم شرکت های بهره بردار پروژه های کنسانتره و گندله سازی که در منطقه سنگان سرمایه گذاری کرده اند باید با تشکیل کنسرسیوم بطور اصولی از معدن سنگ آهن دولتی سنگان بهره برداری کنند.و طبق قانون معادن واگذاری و مجوز بهره برداری معادن به شرکت هایی که در جوار معدن واحد فرآوری زده اند در اولویت قرار دارد.

سمیعی نژاد افزود:دولت باید با یک سیاست گذاری منسجم توسعه معادن در سنگان را توسط سرمایه گذاران حاضر در منطقه انجام دهد تا بدین واسطه نگرانی در مورد نحوه و چگونگی تامین مواد اولیه در آینده بطور کامل برطرف شود .

وی در ادامه تاکید کرد: برای تولید ۱۷٫۵ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن و ۱۵ میلیون تن گندله توسعه بخش معدن و استخراج سنگ آهن نیز بایستی متناسب با ظرفیت مورد نیاز بهره برداران توسط همین سرمایه گذاران انجام پذیرد.

گفتنی است میزان اشتغال زایی طرح گندله سازی اپال پارسیان سنگان در طول ساخت ۲۵۰۰ نفر بوده و پس از بهره برداری بطور مستقیم هزار نفر خواهد بود.

 

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران