• خانه
  • ابلاغ تا چند روز آینده جهت سیاست جدید واردات در مقابل صادرات

ابلاغ تا چند روز آینده جهت سیاست جدید واردات در مقابل صادرات
اشتراک
1399/08/11
0 نظر

ابلاغ تا چند روز آینده جهت سیاست جدید واردات در مقابل صادرات

از بین ۵۰۰۰ شرکت دانش بنیان بیش از ۵۰ درصد از این شرکتها در حوزه های مرتبط با صنعت، معدن و تجارت فعال می باشند که با همکاری معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و وزارت صمت مشغول به فعالیت می باشند. با توجه به اینکه حدود ۳۸ درصد اشتغال پایدار و ۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی مربوط به وزارت صمت است، برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان ظرفیت بسیار خوبی در وزارت صمت وجود دارد و حتماً برای حمایت از این گونه شرکت‌ها با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راهکارهای جدیدی را در نظر گرفته ایم.

شکسته شدن انحصار در حوزه خودرو 

به گفته وزیر صمت شرکت های دانش بنیان ها در حوزه ساخت داخل خودرو می توانند به کمک وزارت صمت بیایند، شرکت‌های رقیب برای رقابت با خودروسازان داخلی باید ایجاد شود و با ایجاد یک بازار رقابتی خودروی با کیفیت به مشتریان تحویل داده شود. انحصار در حوزه خودرو به صورت گام به گام باید شکسته شود و امکان برخورداری مصرف کنندگان از یک خودروی با کیفیت و قیمت مناسب ایجاد شود.

رشد ۵۸ درصدی در تولید لوازم خانگی

وی با اشاره به اینکه ظرفیت‌های خوبی در حوزه ساخت داخل در بیشتر حوزه های صنعتی وجود دارد، گفت: در حوزه لوازم خانگی تولید داخلی ۵۸ درصد افزایش یافته است و رفتن شرکت‌های خارجی از بازار کشور فرصت مناسبی برای شرکت‌های تولید کننده داخلی فراهم کرد.

صدور بخشنامه های متعدد فایده ای ندارد

وزیر صمت با تأکید بر اینکه برای رسیدن به جهش تولید، بروکراسی اداری، قوانین دست و پاگیر و تعدد بخشنامه ها باید رفع شود، تصریح کرد: در این چهار هفته هیچ بخشنامه ای که منجر به تعدد بخشنامه‌ها و ایجاد مقررات زاید شود، صادر نکرده ایم.

ابلاغ سیاست جدید واردات در مقابل صادرات تا چند روز آینده

رزم حسینی ادامه داد: سیاست جدید واردات در مقابل صادرات تا چند روز آینده ابلاغ خواهد شد. صادرکنندگانی که تعهدات ارزی دارند، می‌توانند مواد اولیه یا کالاهای ضروری اولویت بندی شده توسط وزارت صمت را وارد کرده و بدین گونه رفع تعهد ارزی کنند. این فرصت خوبی است و سبب افزایش صادرات و تامین مواد اولیه و کالاهای ضروری در شش ماهه دوم سال خواهد شد.

تشدید نظارت بر توزیع کالاها از شنبه

به گفته وزیر صمت باید کالا در بازار فراوان شود چراکه با افزایش عرضه قیمت‌ها نیز کاهش می‌یابند. از شنبه آینده نظارت بر توزیع کالاها بصورت هوشمند برای مقابله با گرانفروشی با همکاری تعزیرات در بازار تشدید می شود و بازرسی از مراکز اصلی، بنکداران و انبارداران طبق قانون انجام خواهد شد و در صورت مشاهده هر گونه تخلف برخورد قانونی صورت می پذیرد.

همه محصولات فولادی باید در بورس فلزات عرضه شود

وی با اعلام اینکه قائل به عرضه همه محصولات فولادی در بورس فلزات هستیم، اضافه کرد: در چند روز آینده با همکاری شرکت‌های بزرگ این فرآیند را هم شروع خواهیم کرد.

روغن به اندازه کافی داریم؛ مردم نگران نباشند

وزیر صمت در خصوص روغن نباتی نیز بیان کرد: وضعیت ذخایر استراتژیک کشور در این حوزه خوب است و ۷۹ هزارتن روغن خام نیز در چند روز گذشته میان کارخانه های تولیدی توزیع شده است. نگرانی از لحاظ تامین روغن نداریم و مردم نیز نباید نگرانی داشته باشند.

امیدواریم بازار مرغ به ثبات برسد

وی همچنین در خصوص نهاده های دامی و تاثیر آن بر قیمت مرغ، گفت: با ارز ۴۲۰۰ تومانی نهاده های دامی وارد می‌شود و در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار می گیرد و شبکه توزیع تا مصرف کننده نهایی در اختیار وزارت جهاد است. ستاد تنظیم بازار بر اساس شاخص های وزارت جهاد و مشورت تشکلها قیمت گذاری مرغ را انجام می دهد و امیدواریم با افزایش نهاده های دامی به ثبات نسبی در بازار مرغ نیز برسیم.

 

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران