• خانه
  • محصولات فولادی در اختیار مصرف کنندگان واقعی قرار نمی گیرد

محصولات فولادی در اختیار مصرف کنندگان واقعی قرار نمی گیرد
اشتراک
1399/08/11
0 نظر

محصولات فولادی در اختیار مصرف کنندگان واقعی قرار نمی گیرد

به گفته رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی، بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی نتوانسته‌اند از فولاد مبارکه یا شرکت‌های آن ورق گالوانیزه خریداری نمایند.

به ناچار برای تامین نیاز خود ورق‌های فولادی را از بازار آزاد خریداری نماییم. و این در حالی است که ورق گالوانیزه در بورس ۱۵هزار تومان قیمت دارد ولی در بازار آزاد حدود ۳۰ هزار تومان است، و ما به عنوان یک واحد تولیدکننده سهمیه‌ ای برای خرید محصولات فولادی در بورس نداریم، و باعث شده مواد اولیه تولید به دست تولیدکنندگان واقعی نرسد و به تعداد اندکی از تولیدکنندگان که دارای سهمیه هستند میرسد ولی اکثریت تولیدکنندگان دارای سهمیه برای خرید فولاد نیستند.

تا سال گذشته اختلاف قیمت محصولات فولادی در بورس و بازار آزاد به این میزان نبود. امسال اینگونه شده که روزانه قیمت‌ها بالا می‌رود؛ ولی به هر حال باید وزارتخانه فکری کند که تولیدکنندگان بتوانند مستقیم محصولات فولادی مورد نیاز خود را مستقیم خریداری کنند؛ حال چه از طریق بورس و چه از طریق سیستمی که این خرید و فروش روان شود.

متاسفانه با سیستم فعلی، تولیدکنندگان نمی‌توانند مواد اولیه فولادی مورد نیاز خود را تامین کنند و مجبورند برای اینکه تولید نخوابد از بازار آزاد خریداری کنند که آن هم روی قیمت تمام شده محصولات به شدت تاثیر دارد و رقابت پذیری آنها را پایین می‌آورد و هم تولیدکننده و هم مصرف کننده زیان می‌کنند و تنها یک سری از افراد این وسط سودهای آنچنانی می کنند. وقتی ۱۵هزار تومان را ۳۰هزار تومان می‌فروشند به هر حال سودی صددرصدی را به جیب می‌زنند. این در حالیست که یک ماه است با مسئولان وزارت صمت مکاتبه میکنیم که مشکل را حل کنید؛ اما پاسخی دریافت نکرده‌ایم. این رانت بزرگی که در این میان برای عده‌ای خاص ایجاد شده، اجحافی است که در حق تولید و مصرف کننده نهایی می‌شود.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران