• خانه
  • قیمت گذاری محصولات فولادی به صورت واقعی و رقابتی

قیمت گذاری محصولات فولادی به صورت واقعی و رقابتی
اشتراک
مدیر سایت
مقالات
1399/12/25
0 نظر

قیمت گذاری محصولات فولادی به صورت واقعی و رقابتی

عرضه تمامی محصولات زنجیره فولاد با توجه به طرح تولید و توسعه  پایدار زنجیره فولاد میبایست در بورس کالا ارائه شود و مازاد تولید توسط تولید کننده در مدت ۶ ماه صادر گردد.
از مزایای طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد که توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده است می توان به، افزایش شفافیت و ایجاد رقابت واقعی در تمامی حلقه‌های زنجیره فولاد در این طرح اشاره نمود.
در این طرح، قیمت‌گذاری دستوری فولاد جایگاهی ندارد اما با ایجاد سازوکاری برای افزایش عرضه، این امکان به ‌وجود آمده است تا قیمت‌ها در بازار رقابتی و واقعی تعیین شود. همچنین، تاکید شده است که تمام معاملات حلقه‌های مختلف زنجیره فولاد، باید از طریق بورس کالا صورت بگیرد. انتظار این است که با اجرایی شدن این بند از طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد، عرضه افزایش یابد و بازار متعادل شود.بخش بعدی این طرح به صادرات زنجیره فولاد اختصاص داده شده است؛ افزایش صادرات، با توجه به مزایای آن برای کشور مورد تاکید کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی است و هرگونه، قانون‌ گذاری در این بخش به نحوی است که در صادرات محصولات فولادی اختلال به ‌وجود نیاید.

حلقه‌های زنجیره فولاد مجاز به صادرات می شوند
در این صورت، تمامی حلقه‌های زنجیره فولاد مجاز به صادرات هستند اما به شروط اینکه متقاضی در بازار داخلی وجود نداشته باشد. تشکیل کمیته رصد و پایش زنجیره فولاد مورد دیگری است که در این زنجیره به آن پرداخته شده است؛ در این بخش از طرح آمده است که از این پس، تصمیم‌ گیری در بخش‌های مختلف زنجیره فولاد تنها در اختیار یک فرد یا سازمان خاص نبوده و الزاما باید از طریق این کمیته انجام شود.

اعضای این کمیته، شامل نمایندگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور اقتصادی و دارایی، قوه قضاییه، مجلس شورای اسلامی و بخش خصوصی خواهند بود؛ البته در این طرح، وظایف مشخص این کمیته، درخصوص رصد و پایش زنجیره فولاد مشخص شده است.بخش بعدی طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد به سامانه تجارت مربوط می ‌شود و مقرر شده که باید تمامی اطلاعات خرید، فروش، موجودی انبار و تولید تمامی بخش‌های زنجیره فولاد در این سامانه ثبت شود.

همچنین باید مشخص شود کالای خریداری شده به چه محصولی تبدیل شده یا به چه شخصی فروخته شده است؛ این بخش از طرح، برای ایجاد شفافیت بیشتر در کل زنجیره فولاد بسیار موثر است.

 

 

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران