• خانه
  • افزایش قیمت میلگرد به ۱۵ هزار تومان

افزایش قیمت میلگرد به ۱۵ هزار تومان
اشتراک
مدیر سایت
مقالات
1400/03/22
0 نظر

افزایش قیمت میلگرد به ۱۵ هزار تومان

به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران نابسامانی‌های متعددی در بازار آهن و فولاد در چند ماه گذشته شاهد آن بوده ایم، عوامل بسیاری بر این بی‌ نظمی‌ها تاثیر گذار بوده است. 

عامل اصلی این بی‌نظمی‌هایی در بازار دولت است و میبایست برای بهبود شرایط موجود، تصمیمات مهمی اتخاذ شود در غیر این صورت موجب متضرر شدن مردم و همچنین فعالان واقعی بازار می گردد.

 سرمایه‌های سرگردان و بدون پشتوانه‌ای که در کشور به‌وجود آمده هر چند وقت یک‌ بار یکی از بازارها را هدف قرار می‌دهد و همین مساله موجب افزایش غیرقابل انتظار قیمت‌ها در آن بازار می‌شود. همین شرایط به‌ وجود آورنده گرانی کاذب و برهم ریختگی نظم بازار است. به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد رشد نقدینگی بدون پشتوانه در طول سال‌های گذشته، ضررهای بسیاری به اقتصاد کشور وارد کرده است. در همین حال، خسارت‌های غیرقابل جبرانی به صنایع وارد شده است.

 فولاد کالایی مصرفی است؛ اما در موقعیت کنونی به محصولی سرمایه‌ای تبدیل شده و در نتیجه چنین تغییر روندی، تقاضایی کاذب برای خرید این محصول شکل گرفته است. همین تقاضا نیز به رشد قیمت این محصول منجر خواهد شد. بازار آهن و فولاد طی ماه‌های گذشته با التهابات گسترده‌ای روبه رو بوده است. این تنش‌ها از دلایل گوناگونی نشأت می‌گیرد که بارها از سوی فعالان صنعت فولاد به آن اشاره شده است.

 با این وجود، بخشی از این چالش‌ها در سایه رشد نقدینگی و موضوعات مورد بحث بوده است. البته این خاصیت اقتصاد تورمی است و شاهد چنین وضعیتی در سایر حوزه‌های صنعتی نیز هستیم؛ یعنی در همین دوران تقاضا برای خرید سایر محصولات نیز به‌شدت افزایش یافته است.

افزایش قیمت آهن و میلگرد در بازار، آثار تورمی بازار و رشد قیمت‌های جهانی فولاد در این افزایش قیمت‌ها بی‌تاثیر نیستند. رستگار گفت: درحال‌حاضر قیمت هر کیلوگرم میلگرد از ۱۳ هزار و۸۰۰ تومان به ۱۵ هزار تومان رسیده است. معاملات بورس کالا و افزایش قیمت پایه شمش نیز در افزایش قیمت‌ها در بازار آهن بی‌تاثیر نبوده است. البته لازم به ذکر است که روند افزایشی قیمت‌ها که در بازار آهن با آن مواجه هستیم با تقاضای موجود در بازار تناسبی ندارد.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران