• خانه
  • کاهش ساخت و ساز در تهران در پی افزایش قیمت میلگرد و آهن 

کاهش ساخت و ساز در تهران در پی افزایش قیمت میلگرد و آهن 
اشتراک
مدیر سایت
مقالات
1400/03/18
0 نظر

کاهش ساخت و ساز در تهران در پی افزایش قیمت میلگرد و آهن 

دو عامل افزایش قیمت جهانی فولاد و بالا رفتن قیمت سوخت باعث افزایش قیمت میلگرد شده است.

شایعه افزایش بهای حامل های انرژی باعث صعود قیمت آهن در چندین روز گذشته شده است. به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، افزایش قیمت میلگرد به دلیل افزایش قیمت ارز، کاهش ارزش پول ملی، افزایش قیمت جهانی فولاد و شایعه افزایش قیمت سوخت می باشد.

 فعالان بازار معتقدند احتمال افزایش قیمت سوخت و افزایش قیمت حمل و نقل جدی است و تا بازار از بابت این موضوع اطمینان به دست نیاورد احتمال دارد افزایش قیمت آهن و میلگرد ادامه‌ داشته باشد.  در دو هفته گذشته قیمت هرکیلوگرم میلگرد ۱۳ هزار تومان بود اما طبق آخرین معاملات انجام شده هر کیلوگرم میلگرد با دو هزار تومان افزایش با قیمت ۱۵ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.  روند ساخت و ساز افزایش نداشته است و گرانی قیمت زمین، میزان ساخت و ساز در تهران را کاهش داده است اما با وجود کاهش میزان مصرف و تقاضا، روند صعودی قیمت آهن و میلگرد ادامه دارد.

این در حالی است که برعکس شهر تهران، ساخت و ساز در شهرستان‌ها رونق گرفته است. سازندگان می‌گویند افزایش ۳۰۰ درصدی هزینه صدور پروانه ساختمانی در تهران، ساخت و ساز مسکن را در پایتخت کاهش داده است. جواز پروانه ساخت در تهران نسبت به سال گذشته کاهش قابل توجه داشته است؛ این در حالی است که با شروع طرح ساخت مسکن ملی ساخت و ساز در شهرستان‌ها رونق گرفته و بیشتر شده است! شهرداری تهران امسال در بودجه خود درآمدهای ناشی از عوارض ساخت و ساز را به طور میانگین ۷۰ درصد افزایش داده است و عوارض ساخت هر متر مربع مسکن حتی تا یک میلیون تومان هم می‌رسد.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران