• خانه
  • کاهش تعرفه واردات فولاد

کاهش تعرفه واردات فولاد
اشتراک
مدیر سایت
1396/09/15
0 نظر

کاهش تعرفه واردات فولاد

سید رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفتگو با چیلان با بیان این مطلب که کاهش تعرفه های فولاد شوک بزرگی بود که به جامعه فولاد وارد شد گفت: انتظار نداشتیم که وزارت صنعت، معدن و تجارت این اقدام را انجام دهند.


🔹در سال گذشته به جهت محدودیت تولیدی که در ورق های زیر سه میلی متر وجود داشت، به پیشنهاد فولاد مبارکه  و با نگاه ملی،کاهش تعرفه ها برای این مورد خاص و در جهت پلکانی کردن تعرفه های ورق درخواست شد.

🔹متاسفانه کاهش تعرفه ای که در شمش صورت گرفت، بدون در نظر گرفتن مطالعات کارشناسی و نظر صاحب نظران و اخذ نظر مشورتی از انجمن بوده است.

🔹امسال صادرات شمش و اسلب بالغ بر 5 میلیون تن خواهد بود و این به معنای مازاد مصرف داخل است. در چنین شرایطی کاهش تعرفه واردات، حقیقتا حرکت به نفع تجار است تا کالا را از طریق یوزانس وارد کشور نمایند. در نتیجه شاهد ریزش قیمت های داخلی و رکود بیشتر در صنعت فولاد هم خواهیم بود کما اینکه با اعلام خبر کاهش تعرفه ها، قیمت در کل بازار سقوط کرد.

🔹شهرستانی با اشاره به ورود ظرفیت های جدید تولیدی طی سال جاری در کشور خاطرنشان کرد: از طرفی با راه اندازی واحد سبای فولاد مبارکه و فعال شدن مجتمع فولاد گیلان ظرفیت تولید ورق گرم در کشور بالا رفته و دیگر نیازمند واردات نخواهیم بود که این تصمیم اشتباه، فعالیت این واحدها را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

🔹عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خاتمه با بیان اینکه این تعرفه ها پس از تصویب هنوز به وزارت صمت و گمرکات ابلاغ نشده گفت: انجمن با جدیت این موضوع را دنبال خواهد کرد  و امیدواریم بتوانیم قبل از ابلاغ، دولت را مجاب کنیم که تعرفه ها را به وضعیت سابق بازگرداند.
چیلان.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران