• خانه
  • اوراق سازی بجای شفاف سازی در قیمت آهن - نوسان بالا در قیمت هرکیلو آهن

اوراق سازی بجای شفاف سازی در قیمت آهن - نوسان بالا در قیمت هرکیلو آهن
اشتراک
1399/08/07
0 نظر

اوراق سازی بجای شفاف سازی در قیمت آهن - نوسان بالا در قیمت هرکیلو آهن

تغییرات بالای قیمت هر کیلو آهن به علت عدم شفاف سازی از سوی بعضی از سازمان ها

افزایش مصالح ساختمانی علت های گوناگونی دارد, آهن و فولاد نیز از این قضیه مستثنی نیستند، آهن و فولاد نیاز تمام صنایع است ولی گرانی هزینه ساخت‌ و‌سازفقط بخاطر گرانی آهن و فولاد نیست و در کنار آن شاهد رشد هزینه های دیگر صنایع مرتبط  با ساخت و ساز نیز هستیم.

در شرایط کنونی و به دلیل چسبندگی قیمت آهن به نرخ ارز شاهد سوءاستفاده دلالان در بازار فولاد و آهن کشور هستیم. نرخ آهن در اسفند 1398 حدود کیلویی 6 هزار تومان بود اما در شرایط کنونی این نرخ به هرکیلو 12 هزار و 500 تا 13 هزار تومان رسیده است.

مصرف ساختمانی و صنعتی آهن و فولاد در صنایع مختلف کشور زیاد است و حتی بیش از 98 درصد از مواد اولیه لازم برای تولید آهن و فولاد ایرانی است.

با اینکه مواد اولیه تولید آهن و فولاد در ایران تولید می‌شود ولی در شرایط کنونی قیمت آهن و فولاد از نوسانات ارزی تاثیر گرفته است. نظر شخصی من این است که اگر زنجیره تولید تا مصرف را ضابطه‌مند کنیم می‌توانیم قیمت آهن و فولاد را کنترل کنیم. ضابطه ‌نبودن قیمت گذاری در بازار فولاد موجب شده است تا فرصت جدیدی برای رانت‌خواران و سوءاستفاده‌کنندگان ایجاد شود تا به سودهای هنگفت دست پیدا کنند.

در سالی که اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشور سنگین است صادرات فولاد  کشور شرایط خوبی دارد اما چسبندگی نرخ ارز موجب گرانی بیش ازحد نرخ فولاد و آهن در ایران شده است.

 

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران