• خانه
  • راهکار مجلس برای گرانی فولاد چیست؟

راهکار مجلس برای گرانی فولاد چیست؟
اشتراک
1399/08/07
0 نظر

راهکار مجلس برای گرانی فولاد چیست؟

افزایش قمیت فولاد در کنار افزایش قیمت سایر کالاهای مربوط به این صنعت باعث ایجاد مشکلاتی شده که به نظر نمایندگان مجلس برای رفع و رجوع آن نیاز به قانون گذاری جدید است.

البته به نظر برخی از وکلا و صاحب نظران در پس افزایش قیمت فولاد، رانت خواران و مافیا نیز تاثیر ویژه ایی دارد. 

در روز گذشته گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره وضعیت بازار فولاد در صحن علنی قرائت گردید که در آن با اشاره به میزان مصرف داخلی و صادرات فولاد، روند قیمت زنجیره فولاد در بازار آزاد و قیمت تمام شده بورس کالا نشان دهنده اختلاف فاحشی بین این دو بازار است؛ لذا می‌توان با طرح توسعه و تولید پایدار، زنجیره فولاد این روند را اصلاح کرد.

در آغاز جلسه علنی امروز (سه شنبه) ادامه بررسی وضعیت بازار فولاد در دستور کار مجلس قرار گرفت و برخی از نمایندگان مشکل اصلی را مافیای پیچیده و رانت خواران بیان کردند. در این باره علیرضا سلیمی، عضو هیات رییسه مجلس گفت: «مافیای پیچیده‌ای در بازار فولاد شکل گرفته، به گونه‌ای که برخی ورق فولاد را از بورس می‌خرند و آن را به یک و نیم برابر به خودروساز می‌فروشند؛ این به معنای ردپای مافیا در نحوه قیمت گذاری وتوزیع آن است، اما چرا خودروساز مستقیم آن را نمی‌خرد؟»

علی نیکزاد نایب رییس مجلس شورای اسلامی نیز از رانت خواران و دلالان فولاد سخن گفت و بر لزوم مقابله مقتدارنه با آن‌ها تاکید کرد و توضیح داد: «قیمت فولاد با دلار ۲۷ هزار تومان به کیلویی ۱۰ هزار تومان هم نمی‌رسد؛ پس چرا به نرخ ۱۷ هزار تومان می‌فروشند؟ اساسا نباید قیمت هر کیلوگرم فولاد به بیش از ۸۰۰۰ تومان برسد؛ لذا باید وزارت صنعت معدن و تجارت مقتدرانه و محکم با رانت خواران و دلالان برخورد کند و قطعا مجلس هم از آن حمایت خواهد کرد.» همچنین تعدادی دیگر از نمایندگان نیز از نبود نظارت وزارت صمت بر بازار فولاد انتقاد کرده و خواستار نظارت قوی‌تر شدند.

در نهایت با توجه به اعلام وصول «طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد» به عنوان راهکاری برای حل مشکلات این بازار، محمد باقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که این طرح بتواند مشکلات این حوزه را کاهش داده و سامان دهد.

علاوه بر آن محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی برای پاسخ به سوال رحمت الله نوروزی، نماینده علی آباد درباره علت عدم اقدام لازم برای تامین مسکن مورد نیاز در کشور به پارلمان آمد؛ اسلامی درباره برنامه‌های این وزارت خانه برای تکمیل پروژه مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن با هدف تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی توضیح داد که جواب‌های او نماینده علی آباد را قانع کرد، به شرط آن که تا یک ماه آینده مستندات مربوط به تکمیل مسکن مهر و اقدامات صورت گرفته برای طرح اقدام ملی مسکن ارائه شود.

همچنین وکلای ملت با رای مثبت به دو تقاضای تحقیق و تفحص این مجوز را صادر کردند که از نحوه واگذاری انبار‌های شهید شاهوی شهر گلستان شهرستان بهارستان به شرکت لبنیات بهمن و سازمان منطقه تجاری و صنعتی اروند تفحص شود. علاوه بر این، نمایندگان مجلس موافقت خود را با بررسی طرح رتبه بندی فرهنگیان با قید یک فوریت اعلام کردند که البته با مخالفت تعداد دیگری از نمایندگان مواجه شد؛ به این دلیل که به اعتقاد آن‌ها در شرایط فعلی کشور این مسائل اولویت مردم نیست و تناسبی با مشکلات و مطالبات واقعی جامعه ندارد.

در پایان جلسه نیز فرصتی برای بیان تذکرات نمایندگان برای طرح مشکلات مردم فراهم شد. برخی از آن‌ها ضمن محکومیت اقدام رییس جمهور فرانسه در حمایت از توهین به پیامبر اسلام (ص) خواستار تحریم کالا‌های فرانسوی و برخورد جدی دستگاه دیپلماسی کشور با ناقضان حقوق بین الملل و دولت‌های هتاک و شیطان صفتان شد.

تعداد دیگری هم با اشاره به گرانی روزافزون قیمت کالا‌های اساسی و بروز مشکلاتی برای مردم از مجلس و دولت خواستند به داد مردم برسند، نه اینکه بدون نظارت بر بازار شرایط را به گونه‌ای فراهم کرده که انگار نظارتی وجود ندارد.

در نهایت نیز قرار شد، طرح تامین کالا‌های اساسی در جلسه فردای مجلس مورد بررسی قرار گیرد و امروز کمیسیون برنامه و بودجه، جمع بندی و اصلاحات نهایی را صورت دهد.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران