• خانه
  • زنجیره فولاد در نقطه تعادل

زنجیره فولاد در نقطه تعادل
اشتراک
1402/01/20
0 نظر

زنجیره فولاد در نقطه تعادل

زنجیره فولاد با تمام فراز و نشیب‌هایی که در سال‌های گذشته داشت، در حال حاضر به نقطه تعادل رسیده است به گونه‌ای که عمده سنگ‌آهن استخراجی در کشور به مصرف داخلی می‌رسد و صادراتی نیست، ضمن اینکه بسیاری از معادن سنگ‌آهن به سمت احداث کارخانه کنسانتره‌سازی روی آورده‌اند

به نظر می‌رسد موضوع تنظیم بازار از سوی دولت در شرایط فعلی به اقدامات ضد توسعه‌ای بدل شده و و این امر می‌تواند تعادل در زنجیره فولاد را بر هم زده و آینده این صنعت را دچار نگرانی کند.

فولاد ایران در سالی که گذشت، از تاثیرات جنگ روسیه و اوکراین در امان نماند. روسیه در پی جنگ با اوکراین تقاضای فولاد از سوی غرب را از دست داد، بنابراین به دنبال بازارهای جدید به مقاصد صادراتی روی آورد که پیش از این کشور، در اختیار دیگر کشورها از جمله ایران بود. با این‌حال، سیر تولید فولاد خام ایران در سال گذشته همچنان صعودی بود.

پیش‌بینی می‌شود ۱۴۰۲ سال بهتری برای صنعت فولاد ایران باشد؛ به این دلیل که چین در ماه گذشته میلادی پس از ماه‌ها کاهش تولید فولاد، تولید خود را افزایش داد و در ژانویه ۲۰۲۳، ۲٫۳ درصد بیشتر از ژانویه ۲۰۲۲ فولاد تولید کرد در حالی که در ماه‌های پیش از آن تولید هر ماه نسبت به ماه مشابه سال پیش رشد منفی داشت.

 

 

منبع: فولادبان

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران