• خانه
  • فولادسازان در صورت قیمت منطقی، مواد اولیه را از بورس خریداری می کنند.

فولادسازان در صورت قیمت منطقی، مواد اولیه را از بورس خریداری می کنند.
اشتراک
1400/07/21
0 نظر

فولادسازان در صورت قیمت منطقی، مواد اولیه را از بورس خریداری می کنند.

به گفته مدیرعامل فولاد خوزستان : چنانچه مکانیزم بورس کالا به صورتی باشد که مجموع تولیدات بالادستی و پایین دستی زنجیره فولاد به بورس عرضه گردد می‌تواند در ایجاد قیمت منطقی برای کنسانتره تاثیر گذار باشد و سود بسیار خوبی برای فولادسازان و تولید کنندگان کنسانتره مهیا نماید.
 
با توجه به پیشنهاد وزیر جدید صمت مبنی بر عرضه مواد اولیه تولیدات معدنی و فولادی مانند کنسانتره به بورس:  خریداران کنسانتره فولادسازان اند که اکثر اوقات منابع مورد نیاز خود را موجود دارند اما فولاد مبارکه و خوزستان قراردادهای گذشته منعقد شده کنسانتره  را خریداری می نمایند. دستوری بودن قیمت مواد و کم بودن فاصله  قیمت بازار با قیمت تمام شده در بورس کالا علت عدم استقبال فولادسازان از عرضه کنسانتره می باشد.

به گفته مدیرعامل فولاد خوزستان : فولادسازی در  سال قبل این برداشت از عرضه کنسانتره در بورس کالا را داشتند که هم می بایست تولیدات  خود را هم به بورس کالا عرضه نماید و هم کنسانتره مایحتاج خود را با قیمت آزاد تهیه و خریداری نماید لذا دستوری بودن قیمت ها موجب عدم استقبال از عرضه کنسانتره شده است.

در گذشته قیمت کنسانتره ۱۶ درصد قیمت شمش خوزستان بوده است و این رقم در حال حاضر به ۱۹ درصد رسیده و صادرات این فرآورده به ۵/ ۱۵درصد رسیده است.

در صورتی‌که مکانیزم بورس کالا بگونه ای باشد که مجموع تولیدات بالا دستی و زیر دستی زنجیره فولاد به بورس عرضه گردد می‌تواند باعث قیمت منطقی کنسانتره شود و سود بزرگی هم برای فولادسازان و هم برای تولید کنندگان کنسانتره با قیمت مناسب فراهم نماید.
 

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران