• خانه
  • ورود شورای عالی بورس به قیمت‌ گذاری دستوری فولاد

ورود شورای عالی بورس به قیمت‌ گذاری دستوری فولاد
اشتراک
مدیر سایت
مقالات
1399/11/02
0 نظر

ورود شورای عالی بورس به قیمت‌ گذاری دستوری فولاد

با توجه به گفته عضو شورای‌عالی بورس قیمت‌گذاری دستوری، هیچ نتیجه ایی جز زیان تعداد زیاد سهامدار و انتقال منافع برای عده‌ای خاص نخواهد داشت.

در ادامه صحبت های ایشان با تشکیل کمیته‌های تخصصی شورای‌عالی بورس در خصوص تصمیم‌گیری برای موارد مختلف مرتبط با بازار سرمایه و تغییر در دستورالعمل قیمت‌گذاری کالاهایی همچون فولاد، کمیته تخصصی مربوطه، بررسی‌های کارشناسی لازم انجام گردید. با توجه به اظهارنظرهای اخیر رئیس‌جمهور و معاون اول وی، قرار است در خصوص تعیین نرخ فولاد در بورس، موضوع در دستور کار جلسه سه‌شنبه هفته آینده شورای‌عالی بورس قرار گیرد.

وی با ابراز مخالفت با هر گونه قیمت‌گذاری دستوری در بورس تصریح کرد: هر گونه قیمت‌گذاری در بورس، اساساً مخالف با فلسفه بازار سرمایه بوده و با آن در تناقض است؛ ضمن اینکه معتقدم قیمت‌گذاری در بورس، منجر به کنترل تورم نمی‌شود و صرفاً جابه‌جایی منافع ایجاد خواهد کرد؛ به ویژه در مورد قیمت‌گذاری محصولاتی که شرکت تولیدکننده آن، در بورس حضور دارد، نرخ‌گذاری عملاً به منافع میلیون‌ها سهامدار لطمه خواهد زد و سودهای میلیاردی عاید عده‌ای خاص خواهد شد.

چنانچه موضوع قانونی بودن یا نبودن قیمت‌گذاری دستوری در بورس را کنار گذاشته و صرفاً به لحاظ فنی و اقتصادی با موضوع برخورد کنیم، بازهم قیمت‌گذاری دستوری در بورس، کار صد درصد غلطی است.

مطابق با قانون، قیمت‌گذاری کالاهای پذیرفته شده در بورس، ممنوع است؛ ضمن اینکه قانون اصل ۴۴ نیز به صراحت اعلام کرده اگر به هر دلیلی، یک نهاد دولتی یا حاکمیتی، تصمیم به قیمت‌گذاری کالایی بگیرد، حتماً مکلف است مابه‌التفاوت نرخ را برای شرکت‌های تولیدکننده، از طریق «ردیف‌های بودجه» و «کسر مالیات» جبران کند؛ بنابراین هر گونه قیمت‌گذاری دستوری ممنوع یا مشروط بوده و عملیاتی کردن آن، دارای ضوابط خاص خود است.

به عنوان یک پژوهشگر حوزه اقتصادی، معتقدم که قیمت‌گذاری دستوری اقدامی بسیار اشتباه بوده و منطبق بر ساز و کارهای بورس نیست.

عضو شورای‌عالی بورس، در پاسخ به این سوال که چه موضوعی وزارت صنعت را به مسیر اشتباه قیمت‌گذاری دستوری فولاد در بورس کشانده است، گفت: نظر شخصی من این است که «فساد» وزارت صنعت را به سمت اتخاذ چنین تصمیمی هدایت کرده است، اما اگر نخواهیم به این موضوع اشاره کنیم، باید گفت که بهانه وزارت صمت آن است که قیمت‌ها را کنترل کند؛ در حالی که این هدف از طریق قیمت‌گذاری دستوری رخ نخواهد داد و در نهایت، آنچه که به‌دست مصرف‌کنندگان نهایی می‌رسد، کالایی با نرخ بازار آزاد است.

موضوع قیمت‌گذاری دستوری فولاد در بورس کالا و ابلاغ شیوه‌نامه جدید نرخ‌گذاری این محصول طی هفته گذشته سر و صدای زیادی به پا کرده است که بر این اساس، معاون اول رئیس‌جمهوری روز شنبه در جلسه‌ای که با فعالان بورسی داشت، تاکید کرد که سازوکارهای بورس باید عمل قرار بگیرد ضمن اینکه رئیس‌جمهوری نیز علاوه بر تاکید بر ضرورت عرضه هر چه بیشتر کالاها در بورس کالا، به صراحت اعلام کرد که مکانیزم‌های مورد تایید و تصمیمات شورای‌عالی بورس، ملاک عمل دولت در تصمیم‌گیری‌ها خواهد بود؛ این در شرایطی است که بورس کالا نیز اعلام کرده که شیوه‌نامه نرخ‌گذاری وزارت صنعت، معدن و تجارت مخالف قوانین بورسی بوده و آن را اجرایی نخواهد کرد و تصمیم‌گیری درباره آن را به شورای‌عالی بورس سپرده است. در عین حال امروز در مجلس کلیات طرح «توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با رویکرد اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار»، پیشنهادی از سوی تعدادی از نمایندگان، با ۱۸۶ رأی موافق در مجلس تصویب شد. نگاهی به محورهای این مصوبه نشان می‌دهد این مصوبه بیش از ابلاغیه وزارت صمت چالش و رانت ایجاد خواهد کرد.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران