• خانه
  • بازار فولاد به تعادل رسید

بازار فولاد به تعادل رسید
اشتراک
مدیر سایت
مقالات
1397/02/06
0 نظر

بازار فولاد به تعادل رسید

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات گفت: قیمت آهن و فولاد از ابتدای سال ۹۶ تا آبان ماه سال فوق حدود ۷۰ درصد افزایش یافته که این روند به دنبال روند صعودی قیمت‌ها در بازار‌های جهانی بوده است.
بازار فولاد به تعادل رسید/ افزایش ۷۰ درصدی قیمت‌ها در سال گذشته محمد آزاد در خصوص نوسانات قیمت فولاد بیان کرد: قیمت آهن و فولاد از ابتدای سال ۹۶ تا آبان ماه سال فوق حدود ۷۰ درصد افزایش یافته که این روند به دنبال روند صعودی قیمت‌ها در بازار‌های جهانی بوده است.
وی در ادامه افزود: در سال ۹۵ به تبع قیمت‌های جهانی قیمت فولاد در کشور کاهش پیدا کرده بود و روند صعودی قیمت‌ها در سال ۹۶ موجب جبران و به تعادل بازگشتن قیمت‌ها در بازار شد.
رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات با اشاره به کاهش قیمت فولاد در سه ماهه پایانی سال گذشته تصریح کرد: با توجه به افزایش خرید آهن و فولاد در سه ماهه پایانی سال برای ساخت و ساز در سال جدید شاهد تفاوت نرخ ارز در بازار بودیم که عامل موجب کاهش ارزش پول ملی در کشور شد.

فروشندگان آهن+بازار فولاد+بازار فولاد به تعادل رسید+بازار‌های جهانی+کاهش قیمت فولاد+افزایش قیمن فولاد+آهن+فولاد+ فلزات+قیمت فولاد

آزاد با بیان اینکه قیمت آهن در فروردین ماه جهش قیمت را تجربه کرد، گفت: قیمت آهن در فروردین ماه سال جاری یک جهش را تجربه کرد و قیمت آن کیلویی ۵۰۰ تومان افزایش یافت که این روند در بازار غیر منطقی بود و علت این امر نیز ثبات نرخ جهانی آهن در ۶ ماهه گذشته و نوسان قیمت بین ۱۰ تا ۱۵ دلاری فولاد بوده است.

وی در این باره تاکید کرد: در داخل کشور به علت تغییر ارزش ریال داخل و نرخ دلار جهش قیمت فولاد به صورت چشم گیر افزایش یافت که این امر موجب رکود در بازار شد و بازار داخلی در برابر این نوسانات مقاومت کرد. رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات با اینکه تولید کنندگان داخلی فولاد دارای بازار صادراتی هستند، اظهار کرد: تولید کنندگان داخلی دارای بازار صادراتی مناسب برای فروش فولاد هستند و درآمد ارزی مطلوب کسب می‌کنند.

آزاد در توضیح حجم صادرات فولاد در سال ۹۶ گفت: حجم صادرات فولاد در سال گذشته نزدیک به ۹ میلیون تن بوده و سال ۹۷ پیش بینی می‌شود این حجم به ۱۲ میلیون تن افزایش یابد.

وی با اشاره به تاثیر تک نرخی شدن ارز بر بازار فولاد عنوان کرد: افزایش قیمت فولاد در بازار با توجه به تک نرخی شدن ارز توسط دولت تا حدودی متوقف شد و این بازگشت قیمت‌ها به علت ماباالتفاوت نرخ‌ها در سال جاری بوده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات تاکید کرد: قیمت فولاد در روز‌های اخیر در بورس با کاهش ۱۸۰ تومان در کیلو روبرو شد که تقریبا بازار به تعادل رسیده است و پیش بینی می‌شود قیمت‌ها توسط قیمت چین شکسته شود و با افزایش عرضه از سوی این کشور قیمت‌های جهانی کاهش و قیمت‌های داخلی نیز متعادل خواهد شد.

آزاد در انتها خاطر نشان کرد: روند روابط خارجی کشور‌ها تعیین کننده قیمت فولاد خواهد بود، ولی در مجموع افزایش فراوانی در بازار فولاد در سال جاری پیش بینی نمی‌شود.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران