• خانه
  • تقدم زنجیره صنعت فولاد در تأمین نیازهای ارزی کشور

 تقدم زنجیره صنعت فولاد در تأمین نیازهای ارزی کشور
اشتراک
1399/07/01
0 نظر

تقدم زنجیره صنعت فولاد در تأمین نیازهای ارزی کشور

با توجه به وضعیت صنعت ایران در بخش های معدن و صنایع معدنی در سال 98 بیش از 58 میلیون تن به ارزش 8.49 میلیارد دلار برای بازار ارز ایران ارز آوری داشته است.

زنجیره فولاد با صادرات ۴.۵ میلیارد دلار و واردات ۹۸۶ میلیون دلار عمده محصولات تجارت خارجی کشور را تشکیل می‌دهد. زنجیره فولاد بیشترین صادرات را در بین اقلام معدن و صنایع معدنی در سال گذشته به خود اختصاص داده است. پس از زنجیره فولاد، گروه مس در جایگاه دوم قرار گرفته است.

ارزش صادرات زنجیره فولاد و تولیدات مرتبط پارسال با رشد ۷ درصدی نسبت به سال ۹۷، به رقم ۴ میلیارد و ۵۰۷ میلیون دلار رسید و این درحالی است که واردات این اقلام نیز در سال گذشته با افت ۲۳ درصدی در مقایسه با سال ۹۷ برابر با ۹۸۶ میلیون دلار بود.

آمار صادراتی مس و محصولات پایین دستی رقم یک میلیارد و ۲۴۱ میلیون دلار را نشان می دهد که رشد ۳۵ درصدی در مقایسه با سال ما قبل دارد. درعین حال واردات این گروه هم با افت ۳ درصدی نسبت به سال ۹۷ به رقم ۱۶ میلیون و ۸۵۷ هزار دلار رسید.

ارزش صادرات روی در سال ۹۸ به رقم ۳۰۱ میلیون دلار رسید که در مقایسه با عملکرد سال ۹۷ رشد ۱۸ درصدی را ثبت کرد. برپایه این آمار ارزش صادرات پودر آلومینا نیز پارسال با رشد ۱۴۴ درصدی نسبت به سال ۹۷ بالغ بر ۳۸۷ هزار دلار بوده است.

در بین اقلام وارداتی این بخش نیز، زنجیره فولاد بیشترین سهم و پس از آن انواع فرو در جایگاه دوم قرار گرفتند.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران