• خانه
  • کاهش تدریجی قیمت فولاد با لغو محدودیت‌های صادراتی

کاهش تدریجی قیمت فولاد با لغو محدودیت‌های صادراتی
اشتراک
1401/08/05
0 نظر

کاهش تدریجی قیمت فولاد با لغو محدودیت‌های صادراتی

 با لغو محدودیت‌های صادراتی فولادسازان، رقابت و به واسطه آن قیمت‌ها افزایش می‌یابد که به مرور زمان می‌توان شاهد کاهش نرخ بود.
به گفته عضو هیات مدیره صنف فروشندگان فولاد: تاکنون تنها تولیدکنندگان مجاز به صادرات فولاد بودند؛ اما بر اساس این ابلاغیه، تجار نیز صادرات را انجام می‌دهند. البته لازم به ذکر است پیش شرط‌های صادرات از جمله عرضه محصولات در بورس کالا به قوت خود همچنان ادامه دارد و در صورتی که در بازار داخلی تقاضا وجود نداشته باشد، تولیدکننده مجاز به صادرات خواهد بود.
 صادرات تولیدکنندگان فولادی در زمان کاهش تقاضای داخلی، می‌تواند به صورت مستقیم و یا از طریق شرکت‌های بازرگانی انجام شود. ضمن اینکه صادرکنندگان تا پیش از ابلاغیه جدید درباره قوانین و مقرراتی که در حوزه صادرات بود، گلایه‌مند بودند و آن را مخل برنامه‌ریزی‌های بلند مدت و حضور موفق در بازارهای جهانی می‌دانستند.
 در حال حاضر با رفع برخی محدودیت‌های صادراتی در فولادسازان، رقابت برای صادرات افزایش یافته که در ابتدا شاهد رشد قیمت‌ها در بازار داخلی خواهیم بود. پس از آن نیز با افزایش میزان صادرات و تعداد رقبا، کاهش نرخ اتفاق خواهد افتاد.
چیت ساز علاوه بر واکنش‌های مثبت فولادسازان درباره اجرای این قانون، به افزایش نظارت بر تولیدکنندگان در خصوص بازگشت ارز از مبادی قانونی تأکید کرد. همچنین به دلیل نظارت بیشتر برای بازگشت ارز از مبادی قانونی در راستای اجرای لغو محدودیت‌های صادراتی، تولیدکنندگانی که صادرات انجام می‌دهند، از این ابلاغیه خشنود نیستند. چرا که آن را مختل‌کننده فرآیند صادرات سالم می‌دانند.

منبع: فولادبان

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران