• خانه
  • اصلاح و ابلاغ طرح ساماندهی صادرات محصولات فولادی برای مرحله چهارم 

اصلاح و ابلاغ طرح ساماندهی صادرات محصولات فولادی برای مرحله چهارم 
اشتراک
1400/07/06
0 نظر

اصلاح و ابلاغ طرح ساماندهی صادرات محصولات فولادی برای مرحله چهارم 

بعداز اعتراض انجمن تولیدکنندگان فولاد نسبت به شروع  محدودیت‌های صادراتی برای تولیدکنندگان فولاد که باعث حذف نام بخش اعظمی از واحدها از فهرست صادرکنندگان مجاز گردید، دفتر صنایع معدنی وزارت صمت در طومار‌ی جدید به دفتر مقررات صادرات و واردات، محدودیت‌های ایجاد شده در طومار پیشین خود را کنسل و مجوزهای صادرات گالوانیزه و فولاد را یک ماه دیگر (تا اولِ مهرماه) تمدید نمود؛ در حال حاضر لیست اصلاحیه شماره ۴ ساماندهی صادرات تولیدات فولادی نظیر صادرات ورق گالوانیزه (مقاطع طویل) از سوی مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت به گمرک جمهوری اسلامی ابلاغ شده است.

 مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) - در نامه ی خطاب به سعید عباسپور- مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت- لیست اصلاحیه شماره ۴ ساماندهی تولیدات فولادی (منحصرا مقاطع طویل) ارائه گردیده است.

در‌این طومار آمده که \"در ادامه نامه شماره ۶۰/۹۴۹۴۴ مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۶ و نامه شماره ۶۰/۱۳۵۷۹۵ مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۰۲ مسئله ساماندهی صادرات تولیدات فولادی (مقاطع طویل)، فهرست بازنگری شده و  جهت اقدامات لازم، ارسال می‌شود.

به اطلاع می رساند با توجه به بند (۴) مصوبات کارگروه تنظیم بازار به شماره ۶۰/۱۵۷۹۶۳ مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۰، از تاریخ یک مهر ماه ۱۴۰۰ لیست تصحیح گردیده ارائه شده در ضمیمه، به مدت دو ماه به جهت صادرات، نیازی به تایید دفتر صنایع معدنی در سامانه فرامرزی گمرک جمهوری اسلامی ایران (EPL) را ندارد. لطفا دستور نمائید موضوع به گمرک ج. ا.ا جهت اقدام مقتضی منعکس شود. \"

مدیرکل دفتر صنایع معدنی در نامه ی خطاب به مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات، ضمن ارائه لیست واحدهای مجاز به صادرات این تولیدات، خواستار ساماندهی صادرات تولیدات مقاطع طویل فولادی و اجرای اقدامات موردنیاز شد که طی آن، ضمن ارائه فهرست واحدهای مجاز به صادرات تولیدات فولادی (مقاطع طویل)، در ادامه دو نامه در ۲۰ اردیبشهت ماه و سوم تیرماه امسال، با ارائه مشخصات اعلام گردیده و شناسه ملی واحدهایی که کف عرضه خود را طی چهارماهه نخست سال جاری رعایت کرده بودند، خواستار اعمال اقدامات ما یحتاج برای مهیا شدن قابلیت و امکان صادرات و ابلاغ به گمرک جمهوری اسلامی ایران شد.

به این منظور لیست اعلام گردیده بوسیله مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت، اقدام برای این فهرست به مدت سه ماه از آن روز (یکم شهریورماه) اعتبار داشت و آن دسته از تولیدکنندگان مقاطع طویل فولادی که نام آنان به گمرک اعلام گردیده‌است، طبق روال در این دوره سه‌ماهه نیاز به اخذ تیک صادراتی وزارت صنعت، معدن و تجارت نداشتند.

این لیست در حالی ارائه شد که نسبت فهرست پیشین (ارائه گردیده در تیرماه ۱۴۰۰) و با یاد ۱۰۲ واحد مجاز به صادرات مقاطع طویل فولادی، تنها اسم ۱۸ واحد دیده می شود و به این ترتیب ۸۴ واحد از امکان صادرات بی‌بهره ما‌نده‌ بودند و مسبب این محدودیت جدیدی برای صادرات این تولیدات، گویی به سبب مشروط شدن عرضه ۷۰ درصد از تولیدات کمپانی‌ها در بورس کالا بود و کمپانی‌هایی که طی چهار ماه ابتدا امسال، کف عرضه ۷۰ درصدی در بورس کالا را رعایت نکرده‌اند، از فهرست کمپانی‌های مجاز به صادرات حذف گردیده‌ بودند.

البته بعد از آن، انجمن تولیدکنندگان فولاد طی نامه ی با اعلام اعتراض شدید خویش نسبت به وضع محدودیت‌های صادراتی برای تولیدکنندگان فولاد، قطعی ۴۵ روزه برق و تعیین کف عرضه‌های غیر کارشناسی را عامل مهم عدم رعایت تعهدات کمپانی‌های فولادی دانست و در نامه ی خویش درخواست کرده که به عوارض فوق، بررسی میزان عرضه کمپانی‌های تولید کننده فولاد (اعم از ذوب و نورد) به مدت سه ماه تمدید گردد.

بعد از اعلام این اعتراض و حذف اسم تعداد کثیری از واحدهای تولید کننده از لیست صادرکنندگان مجاز، دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، از تصمیم خویش عقب‌نشینی کرد و در نامه ی تازه به دفتر مقررات صادرات و واردات این وزارتخانه، محدودیت‌های ایجادگردیده در طومار قبل خویش را (۶۰/۱۳۳۸۶۱ مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۰۱) ملغی و اعلام‌کرد که مجوزهای صادرات فولاد یک ماه دیگر (تا اولِ مهرماه) تمدید گردیده است.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران