• خانه
  • نیپون استیل ژاپن؛ تولید کننده بالاترین حجم فولاد مذاب در جهان

نیپون استیل ژاپن؛ تولید کننده بالاترین حجم فولاد مذاب در جهان
اشتراک
1399/02/31
0 نظر

نیپون استیل ژاپن؛ تولید کننده بالاترین حجم فولاد مذاب در جهان

از جمله اقدامات جالب این شرکت ژاپنی پالایش زباله های صنعتی و افزایش ۳۰ درصدی کک کارخانه‌ را اشاره نمود.

کک منبع اصلی تولید فولاد است و این اقدام به همراه نصب تجهیزاتی در کوره باعث می شود که در تولید فولاد بهتر عمل می کند. نیپون استیل با این سیاست خود توانست جایزه‌ بین المللی Fray برای دستیابی به محیط زیست پایدار به دست آورد.

یکی از بزرگترین کارخانه های تولید کننده بزرگ دنیا در زمینه فولاد، متعلق به شرق آسیا است. کشوری در کنار اقیانوس آرام که به یکی از قدرت های مهم اقتصاد دنیا بعد از جنگ جهانی دوم تبدیل شده و هم اکنون سومین اقتصاد بزرگ جهان را دارد.

 نیپون استیل ژاپن از ادغام دو غول بزگ فولاد و آهن ژاپن یعنی شرکت یاواتا و فوجی آهن به وجود آمده است. نیپون استیل شرکت فولاد ژاپنی است، که با نام شینیتتسو نیز شناخته می‌شود. این شرکت در سال ۱۹۵۰ تأسیس شد و در ۱۹۷۰ با شرکت سومیتومو متال ادغام گردید. دفتر مرکزی این شرکت در شهر توکیو، ژاپن قرار دارد و سهام آن در بازار بورس توکیو معامله می‌شود.

از اقدامات جالب این شرکت ژاپنی که باعث پیشرفتش شد این بود که زباله های خود را پالایش کرد و توانست ۳۰ درصد کک کارخانه‌ اش را افزایش دهد. کک منبع اصلی تولید فولاد است و این اقدام به همراه نصب تجهیزاتی در کوره باعث شد در تولید فولاد بهتر عمل کند. نیپون استیل با این سیاست خود توانست جایزه‌ بین المللی Fray برای دستیابی به محیط زیست پایدار به دست آورد.

از نکات جالب در مورد نیپون استیل ژاپن این است که در سال های اخیر رشد تولید و استفاده فولاد در این کشور زیاد بوده است که یکی از دلایلش میزبانی المپیک ۲۰۲۰ ژاپن بود و طراحی سازه های فولادی ورزشگاه ها که به صورت لانه زنبور است. معمار این ورزشگاه ها  «زها حدید» بانوی عراقی است که علاوه بر طراحی ورزشگاه های ژاپن، طراحی استادیوم های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را نیز برعهده دارد و تمامی فولاد های استادیوم های قطر توسط ژاپن و این شرکت تولید می شود.

از عوامل موفقیت فولاد ژاپن می‌توان به قابلیت‌های فنی جهت تولید فولاد با کیفیت، عملکرد‌های خوب ساختاری و توسعه بازار‌های مصرف جهانی اشاره کرد. شرکت ژاپنی نیپون استیل دارنده بالاترین حجم تولید فولاد مذاب در جهان و تعیین‌کننده قیمت ورق ویژه خودرو است.

نیپون استیل بیش از یکصد نوع ورق ویژه صنایع اتومبیل‌سازی را تولید و به بازار مصرف جهانی عرضه می‌کند. از خصوصیات ورق‌های مورد نیاز در این صنعت می‌توان به وزن سبک، پایداری و شکل پذیری بالای آن اشاره کرد. شرکت نیپون توانسته است با رعایت نیازمندی‌های فوق و بهره‌گیری از صنعت نانو تکنولوژی، ورق‌هایی با کیفیت بالا را تولید و عرضه کند.

از دیگر محصولات ویژه نیپون می‌توان به فولاد برقی، قلب موتور خودرو‌های هیبریدی اشاره کرد. با اهمیت روز افزون انرژی‌های جایگزین و استقبال از این نوع خودرو، نیپون توانست بازار تولید این فولاد خاص را در دست گیرد. نیپون استیل با تولید لوله‌های فولادی با نیکل ۹درصد امکان صدور گاز مایع را با دمای ۱۶۴- درجه سانتیگراد فراهم کرد و توانست به قطب صنعت تولید لوله‌های انتقال گاز در جهان مبدل شود.

کوره‌های بلند یکی از شاخص‌های برتری تکنولوژی در بین فولادسازان مطرح جهان است. در کشور ژاپن مرتفع‌ترین کوره بلند ۱۰۰ متر ارتفاع و ۴۰۰۰ متر مکعب حجم دارد. شرکت نیپون استیل مجهز به ۷ کوره بلند از این دست بوده و بالاترین حجم تولید فولاد مذاب در جهان را دارا است. فولاد نیپون با تولید میلگرد مورد مصرف سیم‌های فولادی و استحکام بخش رادیال لاستیک، سهم بزرگی از بازار داخلی و درصدی از بازار جهانی این محصول را در اختیار دارد.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران