• خانه
  • سیاستهای صادراتی انبساطی جدید تصمیمی مثبت جهت ارزآوری کشور

سیاستهای صادراتی انبساطی جدید تصمیمی مثبت جهت ارزآوری کشور
اشتراک
مدیر سایت
مقالات
1400/03/12
0 نظر

سیاستهای صادراتی انبساطی جدید تصمیمی مثبت جهت ارزآوری کشور

در ایران بیش از 50 درصد فولاد بیش نیاز تولید می شود که با توجه به پتانسیل تولید محصولاتی و سیاستهای جدید صادراتی وزارت صنعت، محصولاتی نظیر شمش ،اسلب و بیلت در کشورهای منطقه خاورمیانه و جنوبشرق آسیا می توان دبازارهای خوبی جهت ارزآوری کشور داشته باشد.

پتانسیل صادرات کشور در بخش صنعت فولاد برای محصولاتی چون شمش ،اسلب و بیلت است ودو محصول بیلت و اسلب در میان سایر محصولات بازار خوبی در بین کشورهای منطقه ، خاورمیانه و جنوبشرق آسیا دارد.

از مجموع ۳۰ میلیون تن فولادی که تولید می شود ۵۰ درصد آن مازاد است و آزادسازی سه ماهه پیش رو که اعلام شد می تواند زمینه را برای رشد صادرات ، توسعه صادرات و ارزآوری بیشتر برای کشور فراهم کند که اقدامی بسیار مثبت و قابل تقدیر است بخصوص در شرایط فعلی که قیمت جهانی محصولات فولادی، بشدت افزایشی است این سیاست می تواند کمک موثری به ارزآوری کشور داشته باشد و می تواند حداکثر بهره برداری را از شرایط برای کشور فراهم کند.

افزایش صادرات به بازار داخل صدمه نمی زند، زیرا مازاد تولید فولاد ما بیش از ۵۰ درصد است و صادرات ۱۵ میلیون تن فولاد در شرایط فعلی می تواند به جابجایی درامد حاصل از منجر شود و وقتی محدودیتها برداشته می شود انقدر صادرات اتفاق می افتد که تولید کنندگان داخلی با مشکل مواجه نخواهند شد.

 در شش هفت ماهه اخیر عرضه محصولات تولید کنندگان در بورس فقط زیر ده درصد تقاضا داشته است و بعبارتی تقاضا برای بازار داخل محدود است و با این شرایط رشد صادرات قوت بیشتری خواهد گرفت .

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران