رکود در بازار آهن
اشتراک
مدیر سایت
1396/10/13
0 نظر

رکود در بازار آهن

تنیدگی این صنعت با ساختمان‌سازی، خودرو و بسیاری از تولیدات و تجهیزات صنعتی دیگر، اهمیت خاص و ویژه‌ای به این حوزه بخشیده است. به‌‌رغم نقش نافذ صنعت اشاره شده در تولید و اقتصاد کشور، رکود سالیان اخیر، شرایط بسیار پیچیده‌ای را برای این حوزه رقم زده، وضعیتی وخیم که برخی از صنوف فعال در این بخش را به سردرگمی و ناامیدی دچار کرده است. در گذشته‌ای نه چندان دور، بازار آهن فروشان به‌عنوان یکی از حوزه‌های پرسود و با گردش مالی بالا مطرح بود، اما در سالیان اخیر، چتر رکود و کسادی چنان بر صنوف آهن فروشان سایه افکنده که برخی از فعالان این حوزه با وجود داشتن سابقه طولانی مدت در این بخش، به تعطیلی مراکز فروش آهن و تغییر شغل مبادرت ورزیده‌اند.

محمود زمانی، یکی از ز در غرب استان تهران، با اشاره به شرایط وخیم حاکم بر بازار آهن اظهار کرد: بخش قابل توجهی از رکود و بی بازاری سالیان اخیر، ریشه در رکود صنعت ساختمان‌ دارد و در شرایطی که ساخت‌و‌سازها با اُفت بسیاری همراه می‌شود، تقاضا برای خرید آهن نیز به شدت تنزل پیدا می‌کند و نتیجه این سیکل و روند ناخوشایند در تعطیلی برخی از مراکز آهن‌فروشی و تغییر شغل بروز پیدا می‌کند. وی افزود: صنف مذکور از نمونه فعالیت‌هایی به شمار می‌رود که تغییر شغل و کسادی در آن کم سابقه و ضعیف بوده، اما در سالیان اخیر شرایط ناخوشایند بازار، زمینه ساز تنگ‌تر و محدودتر شدن دامنه فعالیت آهن فروشان شده است.

زمانی گفت: کاهش ساخت و سازها منجر به کسادی دامنه‌دار، عمیق و کم‌سابقه‌ای شده که به‌طور یقین تبعات آن به تضعیف شدید بنیه اقتصادی فعالان این حوزه منتهی خواهد شد. این توزیع‌کننده آهن در غرب استان تهران تصریح کرد: تنها امید ما در شرایط فعلی به سوق پیدا کردن نقدینگی مردم، به سمت بازار مسکن معطوف است، زیرا با کاهش نرخ سود بانکی، احتمال رونق دوباره در بازار مسکن بیشتر شده است.

  مالیات‌هایی که در شرایط رکود، کمر آهن فروشان را شکسته است

سعید انصاف طلب، یکی دیگر از فعالان عرصه بازار آهن با اشاره به لزوم بازبینی در ساز و کارهای اخذ مالیات از صنوف اظهار کرد: متاسفانه هر بار که درخصوص لزوم تجدید نظر در مالیات‌های ماخوذه سخنی به میان می‌آید، عده‌ای تصور می‌کنند صنوفی همچون آهن فروشان در‌صدد بهانه‌جویی و شانه خالی کردن از پرداخت مالیات هستند. وی افزود: بعید به نظر می‌رسد تحلیل و تبیین این شرایط در اقتصاد کشور چندان دشوار و پیچیده باشد و رکود حاکم در ابعاد گوناگون اقتصادی، به روشنی شرایط بغرنج اقتصادی صنوفی همچون آهن فروشان را به تصویر می‌کشد.

انصاف طلب گفت: در صورت وجود رونق اقتصادی، پرداخت مالیات نه تنها ضروری بلکه یک وظیفه ملی و صنفی به شمار می‌رود، اما وقتی بازار در رکود عمیق به سر می‌برد، پرداخت مالیات توجیهی ندارد و انتظار می‌رود دستگاه‌های ذی ربط با در نظر گرفتن مصائب و نارسایی‌های موجود اقتصادی، اقدام به اخذ مالیات کنند. این فعال در عرصه توزیع و فروش آهن بیان کرد: شرایط حاد حاکم بر اقتصاد کشور و دشوار بودن پرداخت مالیات‌ها باعث شده تعدادی از فعالان این صنف، مغازه و مراکز آهن را تعطیل کنند و به‌صورت تلفنی و سیار اقدام به فعالیت در این حوزه کنند. وی افزود: به‌زعم این عده، با این شیوه از فعالیت از پرداخت عوارض و مالیات معاف می‌شوند که این پدیده موید عمق مشکلات موجود در بازار آهن فروشی است.

  واردات مواد اولیه آهن، خسارات سنگینی را به صنعت مذکور تحمیل خواهد کرد

در این میان، واردات مواد اولیه آهن مزید بر علت شده تا شرایط برای تولیدکنندگان فعال در این حوزه نیز، پیچیده‌تر از گذشته شود. برخی کارشناسان معتقدند؛ در صورت حمایت جدی از تولیدکنندگان آهن و برنامه‌ریزی دقیق و هوشمندانه نیازی به واردات در این بخش احساس نخواهد شد اما نبود برنامه‌ای مدون و هوشمندانه، زمینه و بستر واردات مواد اولیه آهن را هموار کرده و در نتیجه استمرار این روند، خسارت و زیان سنگینی را به تولیدکنندگان و فعالان عرصه تولید آهن تحمیل خواهد کرد. امید آن می‌رود با تدوین و طراحی برنامه‌ای اصولی، شاهد مدیریتی هدفمند در حوزه صنعت آهن کشور باشیم و در نهایت رونق اقتصادی، فعالیت مذکور همچون بسیاری از عرصه‌های اقتصادی و تولیدی کشور متحول و کلیت اقتصادی کشور از مزایا و محاسن آن متنفع خواهد شد.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران