?اخبار فولاد ایران

 • فولادسازان در صورت قیمت منطقی، مواد اولیه را از بورس خریداری می کنند.

  فولادسازان در صورت قیمت منطقی، مواد اولیه را از بورس خریداری می کنند.

  به گفته مدیرعامل فولاد خوزستان : چنانچه مکانیزم بورس کالا به صورتی باشد که مجموع تولیدات بالادستی و پایین دستی زنجیره فولاد به بورس عرضه گردد می‌تواند در ایجاد قیمت منطقی برای کنسانتره تاثیر گذار باشد و سود بسیار خوبی برای فولادسازان و تولید کنندگان کنسانتره مهیا نماید.
   
  با توجه به پیشنهاد وزیر جدید صمت مبنی بر عرضه مواد اولیه تولیدات معدنی و فولادی مانند کنسانتره به بورس:  خریداران کنسانتره فولادسازان اند که اکثر اوقات منابع مورد نیاز خود را موجود دارند اما فولاد مبارکه و خوزستان قراردادهای گذشته منعقد شده کنسانتره  را خریداری می نمایند. دستوری بودن قیمت مواد و کم بودن فاصله  قیمت بازار با قیمت تمام شده در بورس کالا علت عدم استقبال فولادسازان از عرضه کنسانتره می باشد.

  به گفته مدیرعامل فولاد خوزستان : فولادسازی در  سال قبل این برداشت از عرضه کنسانتره در بورس کالا را داشتند که هم می بایست تولیدات  خود را هم به بورس کالا عرضه نماید و هم کنسانتره مایحتاج خود را با قیمت آزاد تهیه و خریداری نماید لذا دستوری بودن قیمت ها موجب عدم استقبال از عرضه کنسانتره شده است.

  در گذشته قیمت کنسانتره ۱۶ درصد قیمت شمش خوزستان بوده است و این رقم در حال حاضر به ۱۹ درصد رسیده و صادرات این فرآورده به ۵/ ۱۵درصد رسیده است.

  در صورتی‌که مکانیزم بورس کالا بگونه ای باشد که مجموع تولیدات بالا دستی و زیر دستی زنجیره فولاد به بورس عرضه گردد می‌تواند باعث قیمت منطقی کنسانتره شود و سود بزرگی هم برای فولادسازان و هم برای تولید کنندگان کنسانتره با قیمت مناسب فراهم نماید.
   

  فولادسازان در صورت قیمت منطقی، مواد اولیه را از بورس خریداری می کنند. منبع: فولاد ایران
  1400/07/21
دیدگاه شما
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید