ثبت نام ورود
تلفن 1 : 02188100108 تلفن 2 : 02188100108
تلفن تماس : 02188100108
ورق گالوانیزه,خرید ورق گالوانیزه,ورق عرشه فولادی,خرید گالوانیزه,قیمت ورق,قیمت انواع ورق,خرید ورق گالوانیزه,قیمت ورق گالوانیزه,فروش ورق گالوانیزه,لیست قیمت ورق گالوانیزه,آخرین قیمت ورق گالوانیزه در بازار,قیمت روز ورق ,لیست قیمت انواع ورق گالوانیزه,ورق گالوانیزه چیست, خرید ورق گالوانیزه کاشان,فولاد ایران,ورق روغنی,خرید ورق روغنی,قیمت ورق روغنی,گالوانیزه کاشان,قیمت گالوانیزه کاشان, خرید ورق گالوانیزه رنگی,لیست قیمت گالوانیزه کاشان,ورق هفت الماس, ورق تاراز, ورق شهرکرد,ورق کاشان,ورق خودرو,ورق رنگی,ورق رنگی گالوانیزه,ورق گالوانیزه رنگی,لیست قیمت ورق گالوانیزه رنگی,قیمت ورق عرشه فولادی, عرشه فولادی,فروش ورق گالوانیزه,صادرات ورق گالوانیزه,واردات ورق گالوانیزه,کرکره گالوانیزه, ورق کرکره ای,ورق سرد روغنی, ورق سینوسی ,کرکره سینوسی,کرکره ذوزنقه,بورس ورق گالوانیزه,خرید ورق, قیمت گالوانیزه,fooladiran,galvanized color sheet,sheet galvanized,cold rolled

فولاد ایران در گرو تحولات جهانی

146 بازدید

فولاد ایران+فولاد مبارکه اصفهان+فولادسازی+رتبه دهم+انواع شمش و اسلب+صنعت آهن و فولاد+صادرات فولاد ایران+ واردات محصولات فولادی+

 

فولاد ایران در بازار جهانی فولاد در سال 98 در رتبه دهم تولیدکنندگان قرار گرفته است، ولی با توجه به شرایط تحریم فعلی نیاز به همبستگی، اتحاد و در نظر گرفتن توانایهای داخلی بیش از هر زمان دیگر مهم است. از جمله ی این توانمندی ها می توان به مواردی همانند تکمیل طرح های سرمایه گذاری شده، ایجاد و راه اندازی کارخانجات فعال در صنعت آهن و فولاد، برنامه ریزی برای افزایش تولید جهت محقق ساختن برنامه های در نظر گرفته شده، که تمام موارد فوق مستلزم توجه به تصمیم گیری های لازم هم در بازار داخلی و هم در بازار خارجی است. تمامی این عوامل می‌تواند قیمت سهام این گروه را نیز در بازار سرمایه تحت‌تاثیر خود قرار دهد.


فولاد در انتظار تحولات جهانی
نتایج حاصل از مطالعه آمار تولید، مصرف و صادرات فولاد ایران نشان می‌دهد که با توجه به توسعه‌های انجام شده و ظرفیت‌های تولید آهن و فولاد (پتانسیل تولید محصولات فولادی)، واردات محصولات فولادی در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ حدود ۵۸درصد کاهش داشته و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۱۳۹۸ نیز روند واردات دوباره در مسیر کاهشی قرار گیرد. توانمندی‌ تولیدکنندگان داخلی از یک طرف و رکود در سایر صنایع و همچنین کاهش رشد اقتصادی در سال ۹۸ از جمله دلایل رقم زدن چنین روندی بوده و خواهد بود.

در این راستا فرصت‌های پیدا و پنهان در اقتصاد فولاد ایران در توجه اساسی به افزایش سهم صادرات انواع محصولات فولادی و همچنین کاهش صادرات فولاد خام در میان‌مدت و درازمدت، تاثیر خود را نشان خواهد داد. به‌عبارت دقیق‌تر در اقتصاد و فولاد جهان، صادرات محصولات فولادی بیشترین سهم و فولاد خام کمترین سهم را به خود اختصاص می‌دهد. به این ترتیب در کوتاه‌مدت هم ما باید با توجه به مزیت‌های موجود در تولید انواع شمش و اسلب(فولاد خام)، در کلیه فولادسازی‌های کشور اعم از فولاد مبارکه اصفهان، ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان، فولاد خراسان، فولاد هرمزگان، فولاد کاوه جنوب، فولاد پاسارگاد، آهن و فولاد ارفع و فولاد آلیاژی ایران، فولادهای موردنیاز توسعه صنایع سنگین، پروژه‌های صنعتی، کشتی‌سازی مخازن تحت فشار، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و خطوط انتقال نفت و گاز و آب و گریدهای  API و ASTM و همچنین فولادهای مهندسی و آلیاژی را به‌صورت شمش و اسلب تولید و صادر کنیم.

توجه به امکانات و دانش فنی و همچنین نیروهای متخصص و باتجربه در صنعت متالورژی ایران و برخورداری از تجهیزات تکنولوژیک فولادسازی و نورد در فولاد‌سازی‌های مذکور، فرصت‌های مشهودی است که بعد از گذر ۵۰ سال از عمر فولاد ایران، ضرورت افزایش سهم تولید انواع محصولات فولادی مخصوص و آلیاژی را اجتناب‌ناپذیر کرده و رسالتی است که بیش از نیم قرن تجربه اندوخته است.

بنابراین با توجه به فرصت‌های ایجاد شده مشتمل بر کاهش واردات انواع فولادهای مورد نیاز در کشور باید موارد زیر مورد توجه قرار گیرد:

- کاهش میزان وابستگی به کالا، قطعات و تجهیزات صنعتی خارجی

- کاهش ارزبری برای تولید فولاد

- ارتقای بهره‌وری در صنعت فولاد

- مهیا بودن مناسبات داخلی و افزایش تولید فولادهای خاص و ایجاد ارزش افزوده بیشتر

- دسترسی به بازارهای مصرفی منطقه و اتحادیه اروپا و سایر بازارهای نیازمند

- ارتقای سطح بهره‌وری ملی

- رعایت مسائل زیست‌محیطی

- کاهش میزان آلودگی‌ها نسبت به حلقه‌های بالادست

- دسترسی به تکنولوژی در بخش‌های فنی و مهندسی

- توانمندی در طراحی و ساخت تجهیزات و قطعات یدکی و مصرفی در صنایع آهن و فولاد.

همچنین سایر مزیت‌های اساسی در بخش‌ بالادست و دسترسی به معادن غنی سنگ آهن، کرومیت، سنگ منگنز و انواع مواد نسوز سبب شده تا شرایط و مناسبات لازم و همه‌جانبه برای افزایش تولید و زمینه‌سازی ارتقای سطح مصرف داخلی و به‌همین ترتیب توسعه ملی با اجرای پروژه‌های صنعتی، ساختمانی و زیربنایی صورت گیرد. همچنین توسعه سهم صادرات و بازارسازی‌های جدید نیز فراهم شده است.

در این میان باید به موارد مهمی نیز توجه شود: ارتقای سطح ضریب بهره‌وری پایین در واحدهای فولادسازی و توجه به استانداردهای بین‌المللی، تکمیل و توسعه صنعت حمل و نقل جاده‌ای و ریلی، توجه به رقبای قدرتمند از جمله چین، هند، ترکیه و اوکراین از جمله این موارد هستند. ضمن اینکه‌ احتمال رکود اقتصادی در بازار سهام نیز وجود دارد. در صورت بروز نشانه‌های رکود اقتصادی، انتظار سقوط ۲۰ تا ۳۰ درصدی سهام آمریکا نیز بر بازار چین تاثیر قطعی خواهد داشت. از سوی دیگر افزایش سطح تقاضا در چین و مشغول بودن فولادسازان چینی به پرکردن انبارها که محرک قوی قیمت‌هاست نیز نباید نادیده گرفته شود.

همچنین تدوین روش‌ها و مشوق‌های صادرات، تسهیل در مناسبات گمرکی و همچنین حمایت دولت و کاهش بوروکراسی‌ دولتی و همکاری با سازمان‌های صنعت و معدن در تدوین سازوکارهای حمایت از صادرات می‌تواند امکان تحقق هدف توسعه صادرات انواع محصولات فولادی تا ۲۵ میلیون تن را فراهم کند.

 


برچسب ها : فولاد ایران فولاد مبارکه اصفهان فولادسازی رتبه دهم انواع شمش و اسلب صنعت آهن و فولاد صادرات فولاد ایران واردات محصولات فولادی

مدیر سایت 1398/08/02

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

ارسال دیدگاه