• خانه
  • تلاش برای حذف واسطه‌ گری در بازار فولاد 

تلاش برای حذف واسطه‌ گری در بازار فولاد 
اشتراک
مدیر سایت
مقالات
1400/02/19
0 نظر

تلاش برای حذف واسطه‌ گری در بازار فولاد 

به گفته نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در کمیسیون صنایع و معادن مجلس جهت شفاف سازی  و حذف دلالان و واسطه‌ها در بازار فولاد برنامه هایی در نظر گرفته شده است.
بر اساس جلسات برگزار شده با مدیران بخش فولاد کشور و مسئولان این حوزه، برای عرضه کل زنجیره فولاد در بورس کالا اجماع وجود دارد تا با کشف واقعی قیمت‌ها، واسطه‌گری حذف شده و فولاد از کالایی سرمایه‌ای به محصولی برای بخش تولید تبدیل شود. در واقع، تولید در زنجیره فولاد با ارتباط مستقیم میان تولید کننده و عرضه‌ کننده رونق می‌گیرد و تنها ساز و کار قابل اتکا برای برقراری این ارتباط، بورس کالاست.

تاثیر بورس کالا در حذف واسطه‌ گری به گفته نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، بورس کالا تنها مکانیزمی است که کوچکترین معامله در آن با شفافیت کامل انجام می‌شود که همین شفافیت نیاز امروز بازارهای کالایی برای سنجش دقیق شرایط و اتخاذ تصمیم‌گیری‌های درست است.

مسئولان ماه‌هاست که از تولیدکنندگان بالادست می‌خواهند که قطره چکانی عرضه نکنند، از صنایع پایین‌دست نیز می‌خواهند که مواد اولیه خریداری شده را در تولید به کار گیرند و واسطه‌گری نکنند، اما این تلاش‌ها به دلیل عرضه بخش بزرگی از تولیدات در خارج از بورس جواب نمی‌دهد چراکه آمار این بخش شفاف نیست. با این حال، وقتی قرار باشد همه فعالان زنجیره در بورس کالا دور هم جمع شوند و عرضه خارج از بورسی نباشد، آن زمان شفافیت بر کل تولید حاکم می‌شود و هیچ شرکتی نمی‌تواند براساس منافع شخصی خود عرضه کم و یا واسطه‌گری انجام دهد.

اگر با مخالفت برخی افراد با عرضه محصولات در بورس مواجه می‌شویم، دلیل آن حذف منافع برخی افراد پرنفوذ در بازار است چراکه شفافیت بورس زنگ خطری برای ادامه فعالیت این افراد در امر واسطه‌گری فولاد است.

با توجه به استراتژیک بودن صنعت فولاد، باید میزان دقیق تولید، مصرف داخلی و صادرات شفاف شود که این شفافیت با تمرکز عرضه در بورس کالا و البته کشف قیمت منطقی و به دور از نرخ‌گذاری دستوری به دست می‌آید و با تحقق این رویه، هر شرکتی که خارج از این چرخه عمل کند، مشخص می‌شود که به جای تولید به امر واسطه‌گری مشغول بوده است و طبق قانون با آن برخورد خواهد شد.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران